SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómovia pozorovali prvú zablúdenú čiernu dieru: Ako ďaleko sa od nás nachádza?

Vo väčšine prípadov sú neviditeľné, no tentokrát čiernu dieru prezradila jedna vlastnosť.

Vesmír je plný zvláštnych objektov a nedávno vedci objavili ďalší z nich. Je ním zablúdená čierna diera, ktorá na papieri existovala od roku 2009.

Štúdia sa objavila na portáli arXiv a je výsledkom šesťročnej práce začínajúcej v roku 2011. V tom období si astronómovia všimli hviezdu, ktorá sa 20-tisíc svetelných rokov od nás nečakane rozjasnila. Vedci sa pokúšali nájsť vo vesmíre niekoľko ďalších podobných udalostí, ktoré by im priniesli viac informácií o tom, na čo sa vlastne pozerajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výnimočný objav

Až neskôr vyšlo najavo, že za zvláštne rozjasnenie hviezdy môže gravitačná vlastnosť objektov, ktorá sa označuje ako gravitačná mikrošošovka. Gravitačná šošovka je známa vlastnosť masívnych objektov, ktoré dokážu ohnúť dráhu svetla prichádzajúceho spoza nich, píše Universe Today. Mikrošošovka je slabšou verziou tohto fenoménu a vedci ju dokážu charakterizovať podľa dvoch kľúčových znakov.

Tým prvým je, že pri gravitačnej mikrošošovke dochádza k rozjasneniu objektu nachádzajúceho sa v pozadí. Ak ide o hviezdu, astronómovia dokážu pozorovať jemný posun, keď prejde masívny kozmický objekt popred ňu. Gravitačná šošovka vzniká kvôli schopnosti gravitácie ohýbať časopriestor. Čím je objekt ťažší, tým má väčšiu gravitačnú silu a tým je priestor okolo neho viac zakrivený. V tomto prípade možno povedať že čím masívnejší objekt, tým sa gravitačná šošovka okolo neho prejavuje výraznejšie.

Čierne diery sú objekty s extrémne výraznou gravitačnou šošovkou a efekt, ktorý by čierna diera vytvorila, ak by prešla popred hviezdu bol zaznamenaný Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Podľa odhadov ide o čiernu dieru, ktorá má hmotnosť približne 7.1 Sĺnk. Objav nadchol astronómov z jedného dôvodu – ide o prvú izolovanú čiernu dieru, akú sa astronómom podarilo objaviť.

Čierne diery, rovnako ako ostatné kozmické objekty, možno nájsť v sústavách. Typicky obiehajú okolo hviezdy, ktorú pomaly pohlcujú, alebo existujú aj sústavy dvoch čiernych dier, ktoré obiehajú okolo seba. Čo však vedci pozorovali blízko jadra našej galaxie je zablúdená čierna diera – objekt, ktorý letí naprieč vesmírom osamote.

Ako vznikla zablúdená čierna diera?

Astronómovia zároveň potvrdzujú, že nejde o obyčajný pohyb. Väčšina objektov našej galaxie obieha okolo jej jadra určitou rýchlosťou. Nová čierna diera sa však pohybuje rýchlosťou 45km/s, čo je oveľa rýchlejšie ako hviezdy, ktoré ju obklopujú. To znamená, že ju do pohybu mohla uviesť napríklad explózia supernovy, ktorá čiernu dieru doslova vykopla zo sústavy a vystrelila ju naprieč našou galaxiou.

Kedy čierna diera vznikla ostáva pre vedcov záhadou. Predpokladá sa, že vznikla pred 100-miliónmi rokov, no je to len odhad, vedci totiž nenašli žiadnu stopu, ktorá by prezradila odkiaľ čierna diera prišla. Dokážu ale povedať, že sa čierna diera od nás nachádza približne 5-tisíc svetelných rokov.

Zablúdené čierne diery predstavujú riziko. Ak čiernu dieru niečo vykopne zo svojej sústavy, existuje šanca, že sa jej nová dráha stretne s našou sústavou, hoci len minimálna. Predpokladá sa, že len v našej Mliečnej dráhe existujú stovky zablúdených čiernych dier, no experti ubezpečujú, že pravdepodobne vyhráte lotériu niekoľkokrát po sebe, akoby nás mala navštíviť zablúdená čierna diera.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close