Astronómovia pozorovali doteraz najväčšiu kozmickú explóziu: Ako vznikla?

Astronómovia vo svojej práci popisujú objav najväčšej kozmickej explózie AT2021lwx, akú sme doteraz zaznamenali.

explozia vo vesmire
Zdroj: IgorZh / Shutterstock.com

Vesmír je plný gigantických explózií, no tá ktorú mali možnosť pozorovať výskumníci z University of Southampton doslova vyráža dych. Ide o najväčšiu kozmickú explóziu, akú astronómovia doteraz pozorovali.

Výbuch bol viac ako desaťkrát silnejší než akákoľvek doteraz zaznamenaná supernova. Zároveň bol trikrát jasnejší ako udalosti, počas ktorých hviezda padá do supermasívnej čiernej diery a je roztrhnutá na kusy. Najsilnejšiu pozorovanú explóziu astronómovia označili ako AT2021lwx a ako vysvetľujú, táto explózia trvá už viac ako tri roky. Väčšina supernov žiari na oblohe len niekoľko mesiacov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Explózia sa odohrala 8-miliárd svetelných rokov od nás v období, kedy mal vesmír len 6-miliárd rokov. Aj napriek tomu ju naše teleskopy stále dokážu zachytiť. Astronómovia sa domnievajú, že táto explózia môže byť výsledkom naozaj gigantického oblaku plynu. Tento oblak mohol byť tisícekrát väčší ako naše Slnko. Dostal sa do blízkosti supermasívnej čiernej diery, ktorá ho roztrhala na kusy.

Počas tohto procesu čierna diera niektoré časti oblaku pohltila, následkom čoho vznikli tlakové vlny šíriace sa zvyškom plynnej štruktúry a akrečným diskom čiernej diery. Podobné udalosti sa nedejú každý deň a až doteraz astronómovia nenašli nič podobné. Minulý rok sa však astronómom podarilo zaznamenať najjasnejšiu explóziu vo vesmíre. Vytvoril ju záblesk gama lúčov GRB 221009A. Táto explózia síce bola jasnejšia ako AT2021lwx, no trvala len zlomok sekundy. Znamená to, že celková energia uvoľnená výbuchom AT2021lwx je oveľa väčšia.

Ako gigantická kozmická explózia vznikla?

Po prvýkrát vedci AT2021lwx zaznamenali v roku 2020, prostredníctvom observatória Zwicky Transient Facility. Neskôr si explóziu všimlo aj observatórium ATLAS na Havaji.

„K tejto explózii sme sa dopracovali úplnou náhodou. Najprv nám ju zvýraznili vyhľadávacie algoritmy, počas nášho pátrania po určitom type supernovy. Väčšina supernov žiari len niekoľko mesiacov, než zmiznú z oblohy. Vidieť objekt, ktorý jasne žiari viac ako tri roky nie je niečo, čo sa objaví každý deň,“ vysvetľuje Philip Wiseman, jeden z autorov výskumu.

Autori zistili vzdialenosť explózie meraním svetla rozdeleného na jednotlivé vlnové dĺžky. Keď zistili vzdialenosť, dokázali určiť aj jas objektu priamo pri zdroji. Tu vedci zistili, že je explodujúci objekt extrémne jasný. Jediné veci, ktoré sú tak jasné sú kvazary, aktívne jadrá galaxií, v ktorých čierna diera pohlcuje hmotu.

Kvazary sa ale vyznačujú tým, že ich jasnosť postupom času klesá a zas stúpa. Keď sa vedci pozreli na AT2021lwx, nepozorovali žiadne podobné zmeny. Ako sme už vysvetlili, podľa vedcov mohol explóziu spôsobiť plyn, ktorý sa dostal do kontaktu s čiernou dierou. Momentálne ale nemajú vedci v rukách veľa odpovedí. Autori štúdie vykonajú aj ďalšie pozorovania a vytvoria simulácie, ktoré by mohli ich teóriu potvrdiť. Zároveň dúfajú, že sa im podarí objaviť viac podobných kozmických javov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre