Astronómovia pozorovali, ako sa čierna diera v jadre našej galaxie „pohráva“ s obalom mladej hviezdy

Jadro našej galaxie je naozaj divokým miestom

čierna diera
Zdroj: DESY/ Science Communication Lab via YouTube (SciTechDaily)

Tím astronómov sa dokázal pozrieť do jadra našej galaxie, kde sídli supermasívna čierna diera s názvom Sagittarius A*. Je to masívna čierna diera, ktorá dosahuje hmotnosť 4.6-miliónov našich Sĺnk, píše portál IFLScience.

V jadre našej galaxie, v blízkosti Sagittarius A* sa nachádza množstvo mladých hviezd, ktoré obiehajú okolo čiernej diery. Jednou z nich je aj hviezda S50 a astronómovia mohli po prvýkrát pozorovať, ako je táto hviezda ovplyvnená supermasívnou čiernou dierou. Ich výskum bol publikovaný vo vedeckom denníku The Astrophysical Journal. Pozostáva z dvadsať rokov pozorovaní zvláštneho javu, ktorý niesol označenie X7.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fenomén X7 je kolíziou medzi materiálom, cestujúcim nadzvukovými rýchlosťami a plazmou, ktorá sa nachádza v okolí supermasívnej čiernej diery. Vedcom sa podarilo zistiť, že X7 môže byť akousi obálkou okolo hviezdy S50. Zvláštnosťou v tomto prípade je, že tvar tohto „obalu“ sa postupom času mení. Vedci zhromažďujú dáta, ktoré im bližšie pomáhajú tento pohyb sledovať a pomocou neho získavajú lepšiu predstavu o tom, čo sa deje v jadre našej galaxie.

Dianie v jadre Mliečnej dráhy

„Po prvýkrát máme možnosť sledovať interakciu medzi mladou hviezdou a prostredím okolo supermasívnej čiernej diery. Ide o neočakávanú interakciu, ktorá nám ukazuje jedinečnosť tohto prostredia,“ vyjadril sa autor štúdie Dr. Florian Peiβker, z University of Cologne.

Supermasívna čierna diera
Zdroj: ESO

Tím verí, že štúdiom tejto interakcie môžeme získať lepšiu predstavu o tom, ako sa hviezdy tvoria v blízkosti supermasívnej čiernej diery. Zároveň tím objavil, že prašný obal okolo mladých hviezd sa môže v tomto extrémnom prostredí od svojej hviezdy odpojiť. Tím verí, že obal okolo hviezdy S50 môže meniť svoj tvar kvôli prúdu nabitých častíc, ktoré k nemu smerujú. Zdroj častíc sa môže nachádzať v blízkosti supermasívnej čiernej diery, alebo v skupine hviezd, ktoré strácajú svoju hmotu. Tie sú známe ako IRS 16.

Existujú teda dve možnosti: Buď Čierna diera ohýba časopriestor a ovplyvňuje dráhu častíc, prichádzajúcich z IRS 16, alebo Sagittarius A* vytvára tieto nabité častice a čierna diera samotná ovplyvňuje tvar obalu okolo hviezdy S50. Dr. Peisker dodáva, že tím potrebuje viac informácií, aby mohol presnejšie povedať, ako sa bude obal hviezdy S50 správať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre