SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia pozorovali, ako sa čierna diera v jadre našej galaxie „pohráva“ s obalom mladej hviezdy

Jadro našej galaxie je naozaj divokým miestom

Tím astronómov sa dokázal pozrieť do jadra našej galaxie, kde sídli supermasívna čierna diera s názvom Sagittarius A*. Je to masívna čierna diera, ktorá dosahuje hmotnosť 4.6-miliónov našich Sĺnk, píše portál IFLScience.

V jadre našej galaxie, v blízkosti Sagittarius A* sa nachádza množstvo mladých hviezd, ktoré obiehajú okolo čiernej diery. Jednou z nich je aj hviezda S50 a astronómovia mohli po prvýkrát pozorovať, ako je táto hviezda ovplyvnená supermasívnou čiernou dierou. Ich výskum bol publikovaný vo vedeckom denníku The Astrophysical Journal. Pozostáva z dvadsať rokov pozorovaní zvláštneho javu, ktorý niesol označenie X7.

Fenomén X7 je kolíziou medzi materiálom, cestujúcim nadzvukovými rýchlosťami a plazmou, ktorá sa nachádza v okolí supermasívnej čiernej diery. Vedcom sa podarilo zistiť, že X7 môže byť akousi obálkou okolo hviezdy S50. Zvláštnosťou v tomto prípade je, že tvar tohto „obalu“ sa postupom času mení. Vedci zhromažďujú dáta, ktoré im bližšie pomáhajú tento pohyb sledovať a pomocou neho získavajú lepšiu predstavu o tom, čo sa deje v jadre našej galaxie.

Dianie v jadre Mliečnej dráhy

„Po prvýkrát máme možnosť sledovať interakciu medzi mladou hviezdou a prostredím okolo supermasívnej čiernej diery. Ide o neočakávanú interakciu, ktorá nám ukazuje jedinečnosť tohto prostredia,“ vyjadril sa autor štúdie Dr. Florian Peiβker, z University of Cologne.

Supermasívna čierna diera
Zdroj: ESO

Tím verí, že štúdiom tejto interakcie môžeme získať lepšiu predstavu o tom, ako sa hviezdy tvoria v blízkosti supermasívnej čiernej diery. Zároveň tím objavil, že prašný obal okolo mladých hviezd sa môže v tomto extrémnom prostredí od svojej hviezdy odpojiť. Tím verí, že obal okolo hviezdy S50 môže meniť svoj tvar kvôli prúdu nabitých častíc, ktoré k nemu smerujú. Zdroj častíc sa môže nachádzať v blízkosti supermasívnej čiernej diery, alebo v skupine hviezd, ktoré strácajú svoju hmotu. Tie sú známe ako IRS 16.

Existujú teda dve možnosti: Buď Čierna diera ohýba časopriestor a ovplyvňuje dráhu častíc, prichádzajúcich z IRS 16, alebo Sagittarius A* vytvára tieto nabité častice a čierna diera samotná ovplyvňuje tvar obalu okolo hviezdy S50. Dr. Peisker dodáva, že tím potrebuje viac informácií, aby mohol presnejšie povedať, ako sa bude obal hviezdy S50 správať.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close