Astronómovia po prvýkrát videli, ako hviezda pohltila planétu. Takto raz dopadne aj naša Zem!

Astronómom z MIT sa podarilo zachytiť, ako hviezda pohltila planétu o veľkosti Jupitera. Ide o prvý prípad, kedy sme niečo takéto pozorovali.

hviezda ktora pohlcuje planetu
Zdroj: K. Miller/R. Hurt (Caltech/IPAC) (CC BY-NC-ND 3.0)

V štúdii, ktorá sa dnes objavila v časopise Nature, výskumníci z MIT, Harvard University, Caltech a iných inštitúcií hlásia, že prvýkrát pozorovali, ako hviezda požiera planétu.

Zánik planéty sa zdá, že sa odohral v našej vlastnej galaxii, približne 12 000 svetelných rokov ďaleko, blízko súhvezdia Aquila. Tam astronómovia zaznamenali výbuch z hviezdy, ktorá sa v priebehu len 10 dní stala viac ako 100-krát jasnejšou, než náhle vyhasla. Tento biely horúci záblesk bol nasledovaný zvláštnym, dlhšie trvajúcim signálom chladnejšej teploty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci usúdili, že takú kombináciu by mohla spôsobiť len jedna udalosť: hviezda prehltávajúca blízku planétu.

„Videli sme koniec toho, ako hviezda prehltáva planétu,“ hovorí hlavný autor Kishalay De.

Čo sa stalo s planétou, ktorá zanikla?

Vedci odhadujú, že to bola pravdepodobne horúca planéta o veľkosti Jupitera, ktorá sa priblížila k hviezde, potom bola vtiahnutá do jej atmosféry a nakoniec do jej jadra. Podobný osud postihne aj Zem, ale až o približne ďalších 5 miliárd rokov, kedy sa očakáva, že Slnko vyhorí a spáli vnútorné planéty slnečnej sústavy.

„Vidíme budúcnosť Zeme,“ hovorí De. „Ak by nás nejaká iná civilizácia pozorovala zo vzdialenosti 10 000 svetelných rokov, zatiaľ čo Slnko prehltáva Zem, uvideli by, ako sa Slnko náhle zjasní, keď vypustí nejaký materiál, potom okolo neho vzniknú prachové kruhy a nakoniec sa usadí späť na svoje miesto.“

Astronómovia výbuch spozorovali v roku 2020, no nevedeli, o čo ide

Tím objavil výbuch v máji 2020, ale trvalo ďalší rok, kým astronómovia prišli na vysvetlenie toho, čo sa odohralo na nočnej oblohe. Pôvodný signál sa ukázal počas hľadania údajov získaných z rýchlo meniacich sa hviezd. Môže ísť teda o supernovy, gamma-záblesky a ďalšie hviezdne javy. No toto meranie sa odlišovalo od ostatných, ktoré videli.

„Jednu noc som si všimol hviezdu, ktorá sa z ničoho nič zjasnila o faktor 100 počas týždňa,“ spomína De. „Bolo to niečo úplne iné ako akýkoľvek iný výbuch hviezdy, aký som v živote videl.“

Údaje neskôr naznačovali, že mohlo ísť o explóziu, pri ktorej sa zlúčili dve hviezdy. No ďalšie analýza dát odhalila úplne niečo iné. Keď spojili ich merania s meraniami z teleskopu NASA, NEOWISE, dospeli k oveľa vzrušujúcejšiemu zisteniu. Z dát vyplynulo, že došlo k prekvapivo malému uvoľneniu energie – iba približne 1/1 000 magnitúdy akéhokoľvek pozorovaného zlúčenia hviezd v minulosti. To ich neskôr naviedlo k tomu, že sa nepozerali na zlúčenie dvoch hviezd, ale hviezdy s iným objektom.

„To znamená, že to, čo sa zlúčilo s hviezdou, musí byť 1 000-krát menšie ako akákoľvek iná hviezda, ktorú sme videli,“ hovorí De. „A šťastná náhoda je taká, že hmotnosť Jupitera je asi 1/1 000 hmotnosti Slnka. Vtedy sme si uvedomili, že to bola planéta, ktorá narazila do hviezdy.“

Zistenia výskumníci následne poskladali do celku a vedci konečne dokázali vysvetliť pôvodný výbuch. Jasné, horúce zablesnutie bolo posledným okamihom planéty o veľkosti Jupitera, ktorá sa zrútila do atmosféry umierajúcej hviezdy.

„Desaťročia sme boli schopní vidieť udalosti pred a po,“ hovorí De. „Predtým, keď planéty ešte obiehajú veľmi blízko k svojej hviezde, a po udalosti, keď je planéta už pohltená a hviezda je obrovská. Čo nám chýbalo, bolo zachytenie hviezdy priamo pri tomto procese, keď planéta podstupuje tento osud v reálnom čase. To je to, čo robí tento objav naozaj vzrušujúcim.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre