Veda a výskumVesmír

Astronómovia odhalili 8 možných mimozemských „technosignatúr“ v blízkosti vzdialených hviezd

Autori novej štúdie vytvorili umelú inteligenciu schopnú rozlíšiť rušivé signály od potenciálnych kandidátov na signály od mimozemskej civilizácie.

Sme vo vesmíre sami? Na túto otázku sa pokúšame nájsť odpoveď od momentu, kedy sme sa pozreli na hviezdy, no reálne snahy o objavenie inteligentného života mimo Zeme začali až s projektom SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence). Doteraz na to boli vedci viac-menej sami, no ako informuje inštitút Dunlap, na pomoc prišla vedcom umelá inteligencia.

V rámci nového výskumu vedci z University of Toronto priniesli nový algoritmus, vďaka ktorému by sa mohlo pátranie po inteligentnom živote výrazne uľahčiť. Umelá inteligencia totiž roztriedi rádiové signály do kategórií podľa toho, či ide o šumy alebo o potenciálne mimozemské signály. Vedci tak budú môcť rýchlo vytriediť informácie a nájsť v signáloch určité vzorce.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Od vynájdenia rádia ľudstvo vysielalo do vesmíru signály rôzneho druhu a to či už vedome alebo omylom. Ak chceme nájsť stopy mimozemskej civilizácie, astronómovia navrhli pátrať po tých signáloch, ktoré by mohli byť vytvorené pomocou pokročilých technológií. Vedci z inštitútu SETI ich označujú ako technologické stopy.

Nájsť potenciálne signály je však náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Väčšina teleskopov zahrnutých do projektu SETI, sa nachádza na odľahlých miestach s minimom nášho „šumu“. Napriek tomu sa ale pomerne často objavujú rušivé signály, ktoré sú vytvorené televíznymi stanicami, mobilnými telefónmi či inou technológiou.

„V mnohých našich pozorovaniach sa objavuje šum. Musíme preto rozlíšiť sľubné rádiové signály od tých nezaujímavých, ktoré pochádzajú z našej planéty,“ tvrdí Peter Ma, jeden z autorov novej štúdie.

Priamočiarejšie pátranie po inteligentnom mimozemskom živote

V tomto prípade autori práce simulovali reálne a rušivé signály, ktorými následne „kŕmili“ umelú inteligenciu. Tá sa postupne učila, ako tieto dva typy rozlíšiť. Plody ich práce na seba nenechali dlho čakať. Od zavedenia algoritmu sa už objavilo osem nových signálov, ktoré by mohli potenciálne patriť mimozemskej civilizácii. Všetky signály prišli od piatich odlišných hviezd. Tie sa nachádzajú v rozmedzí 30 až 90 svetelných rokov od Zeme. Vedci si bez umelej inteligencie tieto signály v dátach nevšimli.

Vedci bežne pracujú s miliónmi rôznych signálov a vďaka čistej náhode sa môže stať, že pozemské ruchy môžu byť chybne interpretované ako potenciálne mimozemské signály.

„Niekedy môže signál vyzerať presne tak, ako očakávame, že bude mimozemský signál vyzerať. To však ešte neznamená, že ho vytvorili zelení mužíčkovia. Vedci nie sú presvedčení, až dokým ďalšie pozorovania neobjavia rovnaký signál znova,“ vysvetľuje Ma.

Na objavené signály sa vedci krátko pozreli pomocou teleskopu Green Bank. V týchto pozorovaniach nenašli nič, čo by naznačovalo, že ich vytvorila mimozemská inteligencia. Plánujú sa však ďalšie pozorovania, ktoré preskúmajú signály hlbšie. Autori štúdie tvrdia, že umelá inteligencia môže byť budúcnosťou astronómie, hlavne v prípadoch, kedy musia vedci pracovať s obrovskými datasetmi.

Po mimozemskej civilizácii pátrame už vyše 60 rokov, no zatiaľ sa nám nepodarilo nájsť nič jednoznačné, čo by potvrdilo existenciu inteligentného života mimo Zeme. Od počiatkov projektu SETI vedci zachytili množstvo zaujímavých signálov, no najfascinujúcejším je nepochybne signál „Wow!“. Ten zachytil v roku 1977 rádiový teleskop Veľké ucho. Keď si vedec, ktorý v ten deň pracoval, signál všimol, na papier sa v úžase zmohol napísať len jediné slovo, po ktorom získal signál svoje meno. Od prvého objavenia sa vysielanie viackrát nezopakovalo a vedci stále nemajú jasnú predstavu, ako mohol signál vzniknúť. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close