Astronómovia objavili zvláštnu hviezdu. Gaia17bpp bola dlhé roky tmavou, no „rozsvietila sa“. Čo sa stalo?

Astronómovia našli „čudnú hviezdu“ Gaia17bpp, ktorá sa po siedmich rokoch prudko rozjasnila, no astronómovia presne nevedia prečo.

čo spôsobilo prudké rozjasnenie hviezdy vo vzácnej sústave?
Zdroj: University of Washington (Anastasios Tzanidakis)

Dvojica astronómov z University of Washington, Anastasios Tzanidakis a James Davenport sú na love zvláštnych hviezd, ktoré sa nesprávajú tak, ako by sme to očakávali. Nedávno ich vesmírny prieskum Gaia doviedol ku hviezde Gaia17bpp, ktorá sa počas dva a pol roka postupne rozjasňovala.

Vo svojej novej štúdii publikovanej 10. januára 2023 vysvetľovali, že hviezda sa sama od seba nemení. Namiesto toho môže ísť o netypický druh binárnej sústavy a rozjasnenie hviezdy mohlo byť koniec obdobia, počas ktorého bol objekt zakrytý svojim spoločníkom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Veríme, že hviezda patrí do vzácneho typu binárnej sústavy, v ktorej sa nachádza menší spoločník obklopený obrovským diskom prašného materiálu. Náš výskum dokazuje, že tieto dva objekty sa môžu nachádzať na mimoriadne dlhej obežnej dráhe, ktorá môže trvať až tisíc rokov,“ vysvetľuje Tzanidakis.

čo spôsobilo prudké rozjasnenie hviezdy vo vzácnej sústave?
Hviezda Gaia17bpp. Zdroj: University of Washington

Výskumníci vysvetľujú, že zachytiť sústavu v takomto momente je šanca, ktorá sa objaví len raz za život. Pozorovania misie Gaia, ktorá sa pokúša vytvoriť hviezdnu mapu Mliečnej dráhy, siahali len do roku 2014. Aby autori štúdie zistili, čo sa so sústavou dialo ešte predtým, museli hľadať dáta v troch odlišných prieskumoch – Pan-STARRS 1, WISE/NEOWISE a Zwicky Transient Facility.

So všetkými dátami v rukách výskumníci zisťovali, že sa hviezda Gaia17bpp najprv stmavila približne 45-tisíckrát. Tmavšou ostala takmer sedem rokov – od roku 2012 do 2019. Následne sa prudko rozjasnila. Žiadna ďalšia hviezda na okolí nevykazovala podobné spávanie. Výskumníci vytiahli dáta siahajúce až do 50. rokov minulého storočia a zistili, že ani v minulosti sa hviezda nesprávala takto zvláštne.

Zvláštny hviezdny spoločník

Ako už bolo načrtnuté, astronómovia veria že ide o vzácny typ binárnej sústavy, teda sústavy, kde sa nachádzajú dve hviezdy obiehajúce sa navzájom. Spoločník hviezdy Gaia17bpp je menší, no zato obklopený obrovským diskom materiálu. Pre porovnanie, ak by sa tento materiál nachádzal v Slnečnej sústave, siahal by až k Zemi. Spoločník zároveň obieha okolo hviezdy veľmi pomaly.

Astronómom sa podarilo identifikovať už niekoľko podobných „prašných“ sústav. Najznámejšou je Epsilon Aurigae, kde hviezda každých 27 rokov na dva roky stmavne. Gaia17bpp je však v tomto výnimočná, lebo zakrytie hviezdy tmavým objektom trvá až 7 rokov, čo je najdlhšia doba, akú kedy pozorovali. Hviezdy v tejto binárnej sústave sú zároveň tak ďaleko od seba, že podobné zatmenie uvidia až budúce generácie.

Zatiaľ astronómovia nedokážu s istotou povedať aký typ hviezdy okolo Gaia17bpp obieha. Predbežné dáta naznačujú, že by mohlo ísť o malého bieleho trpaslíka. Vedci zároveň zisťujú aj to, čo mohlo vytvoriť masívny disk hmoty okolo neho. Autori štúdie však považujú svoj objav za naozaj výnimočný. Ak by sa totiž o niekoľko rokov sekli, celú udalosť by premeškali a ďalšia šanca by sa už tak skoro neobjavila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre