TECHNOLÓGIEVeda a výskumVesmír

Astronómovia objavili „opitú kométu“: Okrem veľkého množstva alkoholu prekvapila aj zvláštnym správaním

Vedci si jej zvláštne správanie zatiaľ nedokážu vysvetliť.

Astronómom sa podarilo objaviť naozaj netradičnú kométu. Tá sa nazýva Wirtanen a vedcom sa podarilo zistiť, že počas preletu popri Zemi sa z nej uvoľnilo nezvyčajné veľké množstvo zlúčeniny CH3OH, čo je v normálnom jazyku metanol, píše portál IFL Science.

Kométy sa môžu skladať zo zložitých molekúl a alkohol je pomerne častou látkou, ktorá sa v ich zložení vyskytuje. Zaujímavosťou kométy Wirtanen nie je len jej alkoholické zloženie, ale aj jej iné vlastnosti, ktoré sú zvláštne a astronómovia si ich zatiaľ nedokážu vysvetliť. Ide o kométu, ktorá obehne okolo Slnka raz za 5 rokov.

Nejde teda o návštevníka, ktorý zavítal ku nám z hlbín vesmíru, ako bola kométa 2l/Borisov, alebo nedávno objavená obrovská kométa Bernardinelli-Bernstein. Kométa Wirtanen bola jedného času zvažovaná aj ako cieľ misie Rosetta, no tá nakoniec smerovala ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko. Misia Rosetta bola misiou, ktorá v roku 2014 na tejto kométe pristála.

Kométa Wirtanen sa radí k 10 najbližším preletom komét popri Zemi za posledných 70 rokov. Dostala sa na vzdialenosť 12 miliónov km. Samotná kométa dostala prívlastok hyperaktívna, pretože svoj materiál odhadzuje neobvykle rýchlo. Na kométu sa bližšie pozrel aj teleskop Keck, ktorému sa podarilo odhaliť niekoľko zvláštnych vlastností.

Opitá kométa

Kométa Wirtanen má jeden z najvyšších pomerov alkoholu k aldehydom, spomedzi všetkých, doteraz preskúmaných komét. To ukazuje vedcom, ako mohol byť na začiatku Slnečnej sústavy, distribuovaný uhlík, kyslík a vodík.

Ďalšou zvláštnosťou môže byť vnútorný proces, ktorý kométu ohrieva. Typická kométa je „ľadová guľa,“ ktorá sa skladá zo zamrznutých plynov, prachu a kameňa. Keď sa priblíži k Slnku, ľad sa začne zohrievať a sublimuje, prejde z pevného skupenstva rovno na plyn. To vytvorí okolo kométy komu, jej plynný obal.

Keď sa kométa od Slnka vzdiali, mala by sa ochladiť, no v prípade kométy Wirtanen sa to nestalo. To vedcom napovedá, že kométa môže mať nejaký proces, ktorý ju zahrieva. Momentálne vedci nevedia povedať, čo môže zahrievanie spôsobovať, no existujú dve možnosti. Z kométy sa môžu odlamovať ľadové kúsky, ktoré sublimujú a tým pádom uvoľnia energiu, ktorá ju zahrieva.

Druhou možnosťou je, že slnečné svetlo mohlo ionizovať molekuly, nachádzajúce sa v plynnom obale. Vďaka tomu sa môžu uvoľňovať elektróny s vysokou energiou, ktoré sa zrážajú s inými molekulami a ohrievajú ich. Každopádne kométa plná alkoholu, ktorá sa správa zvláštne je naozaj kuriozitou našej sústavy. Kométa Wirtanen sa však nepretína s obežnou dráhou našej planéty.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close