Astronómovia objavili najvzdialenejšie hviezdy v našej galaxii. Sú na polceste k Andromede!

Najvzdialenejšie hviezdy v Mliečnej dráhe ležia na pol ceste k nášmu galaktickému susedovi. Ležia približne milión svetelných rokov od galaktického jadra.

Najvzdialenejšia hviezda leží na pol ceste k nášmu susedovi
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vovsveteit.sk

Astronómovia vo svojej novej štúdii pátrali po hviezdach typu RR Lyrae, ktoré existujú na samom okraji našej galaxie v regióne, ktorý označujeme ako hviezdne halo. V rámci výskumu objavili 200 mimoriadne vzdialených hviezd vrátane najvzdialenejšej hviezdy v Mliečnej dráhe.

Táto hviezda sa od nás nachádza viac ako milión svetelných rokov a leží na pol ceste k najbližšej galaxii menom Andromeda. Tá od nás leží približne 2.5-miliónov svetelných rokov. Za novým pozorovaním stoja vedci z University of Santa Cruz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezdy typu RR Lyrae sa označujú ako premenné hviezdy a vyznačujú sa špecifickým jasom a pulzami. Vďaka tomu ich vedci používajú ako „štandardné sviečky“, teda objekty, pomocou ktorých môžu merať galaktické vzdialenosti. V rámci štúdie vedci preskúmali najvzdialenejšiu hranicu Mliečnej dráhy.

„Naša štúdia mení predstavy o tom, čo môžeme považovať za vonkajšie hranice našej galaxie. Štruktúry Mliečnej dráhy a Andromedy sú tak masívne, že medzi galaxiami prakticky neexistuje žiadne voľné miesto,“ vyjadril sa autor štúdie, Raja GuhaThakurta.

Ak si predstavíme našu galaxiu, pravdepodobne ju vnímame ako disk plný hviezd. Vplyv Mliečnej dráhy však siaha aj ďaleko za hviezdny disk, ktorý má priemer „len“ 100-tisíc svetelných rokov. Okolo Mliečnej dráhy existuje aj takzvané hviezdne halo, v ktorom môžeme nájsť najstaršie hviezdy galaxie. Hviezdne halo sa podľa autorov štúdie študuje najťažšie, pretože jeho okraj je mimoriadne vzdialený a nenachádza sa tu toľko hviezd ako v galaktickom disku.

vnútorne a vonkajsie halo galaxie Mliecna draha
Zdroj: NASA, ESA a A. Feild [STScI], Tento obrázok ukazuje vnútorné a vonkajšie halo galaxie Mliečna dráha. Halo je sférický oblak hviezd obklopujúci galaxiu.

Najvzdialenejší okraj Mliečnej dráhy

V tejto štruktúre môžeme nájsť prevažne temnú hmotu, ktorá tvorí väčšinu hmotnosti Mliečnej dráhy. Predchádzajúce modely naznačovali, že hviezdne halo by malo končiť približne milión svetelných rokov od galaktického jadra. Pre tých, ktorí nevedia, tak galaktické jadro je oblasť okolo ťažiska Mliečnej dráhy. Väčšina z 208 objavených hviezd sa nachádzala v rozmedzí tejto hranice, no niektoré hviezdy sa nachádzali ešte ďalej.

„Boli sme schopní použiť tieto premenné hviezdy ako spoľahlivé sledovače na určenie vzdialeností,“ povedal Feng.

V rámci svojej štúdie výskumníci využili teleskop CFHT (pozn. redakcie: Canada-France-Hawaii Telescope) a dáta z prieskumu Next Generation Virgo Cluster Survey. Prieskum nebol navrhnutý na odhaľovanie hviezd typu RR Lyrae, preto ich vedci museli v datasete ručne hľadať.

„Vďaka excelentnej kvalite prieskumu nám nerobilo problém objaviť tieto vzdialené hviezdy. Pulzovanie hviezd RR Lyrae pripomína EKG, ich jas prudko vzrastie a následne pomaly klesá. To sa opakuje s mimoriadnou presnosťou,“ tvrdí GuhaThakurta.

Meranie vzdialenosti vo vesmíre môže byť niekedy veľmi náročné. Ak na oblohe pozorujeme jasnú hviezdu, tá môže byť buď blízko alebo je jej jas vysoký. Niekedy môže byť náročné zistiť, na ktorý prípad sa astronómovia pozerajú. Pulzovanie RR Lyrae hviezd môže vedcom pomôcť lepšie určiť kozmické vzdialenosti, hoci ani to nie je jednoduchá úloha. Niekedy si tieto hviezdy pomýlia so vzdialenejšími objektmi, napríklad kvazarmi, čo sú vzdialené vysokoenergetické aktívne galaktické jadrá.

Súbor 208 hviezd RR Lyrae astronómom poskytol výnimočný spôsob, ako študovať najvzdialenejšie okraje Mliečnej dráhy a tým upresniť hmotnostné a veľkostné modely.

„Len astronómovia vedia, aké bolestivé je získať spoľahlivé indikátory týchto vzdialeností,“ povedal Feng. „Táto robustná vzorka vzdialených hviezd RR Lyrae nám poskytuje veľmi výkonný nástroj na štúdium halo a testovanie našich súčasných modelov veľkosti a hmotnosti našej galaxie.“, uzatvárajú objav vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre