Astronómovia objavili „motor“ dvoch zrážajúcich sa galaxií: Čo sa v ňom ukrýva je záhadou

Po 12 rokoch výskumníci dokázali presne lokalizovať mimoriadne energetický zdroj žiarenia, ktorý je opradený záhadami.

Astronómovia objavili "motor" dvoch zrážajúcich sa galaxií
Zdroj: Hanae Inami/Hiroshima University

Približne 500-miliónov svetelných rokov od nás dochádza ku kolízii dvoch galaxií, čo je osud, ktorý neobíde ani našu Mliečnu dráhu a nášho suseda, Andromedu. V tomto prípade však ide o dvojicu galaxií IIZw096, informuje Hiroshima University.

V rámci novej štúdie sa astronómom podarilo nájsť „motor“ zlučujúcej sa galaxie, a to vďaka mimoriadnym schopnostiam Webbovho vesmírneho teleskopu. Energetický zdroj svetla síce objavili astronómovia už pred 12 rokmi, no len nedávno sa im podarilo odhaliť jeho presnú polohu. Ako uvádzajú sami autori, objav sa im podarilo učiniť vďaka doteraz najväčšiemu rozlíšeniu teleskopu a jeho citlivosti na infračevené žiarenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V našej práci sme chceli nájsť motor, ktorý poháňa dve zlučujúce sa galaxie,“ vysvetľuje Hanae Inami, jeden z autorov štúdie.

Problémom bolo že zdroj, po ktorom vedci pátrali, sa nachádzal za hrubou vrstvou kozmického prachu. To znamená, že vo viditeľnom alebo ultrafialovom spektre bol prakticky neviditeľný. Pozorovať ho dokázali len v strednom infračervenom pásme, umožnili to schopnosti Webbovho vesmírneho teleskopu.

Keď sa dve galaxie zlučujú, ich hviezdy, planéty či iné kozmické objekty do seba narážajú. Výsledné trosky následne spôsobujú ďalšie kolízie. Väčšina kolízií ale vyžaruje len infračervené svetlo, ktoré má dlhšie vlnové dĺžky ako viditeľné spektrum, ktoré dokážu naše oči zachytiť. Po prvýkrát galaktický motor pozorovali astronómovia v roku 2010 pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu. Počas tohto výskumu však dokázali zaznamenať jedine intenzitu energetického zdroja, ale nie jeho presnú polohu.

Opradený záhadami

Tentokrát však zistili nielen polohu, ale aj priemer galaktického motora. Zistilo sa, že motor zodpovedá približne za 70% celkových infračervených emisií zlučujúcich sa galaxií. Zároveň astronómovia prišli na to, že jeho priemer nepresahuje 570 svetelných rokov. Zlučujúce sa galaxie majú priemer približne 65-tisíc svetelných rokov. Autori z tohto vyvodili, že obrovské množstvo energie sa koncentruje na relatívne malý priestor.

„Je to naozaj pozoruhodné. Všimli sme si kompaktný zdroj, ktorý sa nachádza ďaleko od jadier galaxií a pritom dominuje v infračervenom spektre,“ tvrdí Thomas Bohn, spoluautor štúdie.

Čo sa však ukrýva v srdci galaktického motora ostáva záhadou. Astronómovia sa pokúšajú zistiť, či sa v tomto regióne tvoria nové hviezdy, alebo v jeho srdci sídli masívna čierna diera. Webbov vesmírny teleskop zachytil infračervené spektrum, v ktorom sa vedci pokúsia nájsť odpovede. Vedcom však nejde do hlavy to, prečo sa tento galaktický motor nachádza mimo hlavných častí zlučujúcich sa galaxií.

Posledné roky vedci skúmajú vesmír okolo nás v infračervenom spektre. Tieto pozorovania dokázali, že vesmír je naozaj dynamickým a agresívnym miestom, kde môže často dochádzať k prudkým zmenám. Ďalšie pozorovania sústavy IIZw096 prinesú viac informácií o tom, čo sa môže všetko odohrať počas kolízie dvoch masívnych galaxií. Vedci zároveň opäť potvrdili schopnosti zatiaľ najmodernejšieho vesmírneho teleskopu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre