Astronómovia objavili hviezdu, ktorá pravidelne mizne za záhadným tmavým objektom

Vedci momentálne netušia, čo môže tmavnutie hviezdy spôsobovať.

Betelgeuse
Zdroj: ESO, ESA/Hubble, M. Kornmesser

Hviezda s označením VVV-WIT-08 je obrovská hviezda, približne stokrát väčšia, ako Slnko, ktorá sa od nás nachádza približne 25-tisíc svetelných rokov, píše portál IFL Science.

Zvláštnosťou tejto hviezdy je to, že mizne za niečím obrovským a temným, no astronómovia nemajú najmenšie tušenie, čo by to mohlo byť. Miznutie hviezdy sa prejavuje blikaním, ktoré sa udeje raz za niekoľko desaťročí. Stmavnutie hviezdy vo väčšine prípadov naznačuje, že niečo prešlo popred ňu, napríklad exoplanéta. Ak sa stmavnutia dejú pravidelne, znamená to, že sa na obežnej dráhe okolo hviezdy nachádza nejaký druh kozmického objektu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezda VVV-WIT-08 je však zvláštnym prípadom. Tmavnutie, ktoré vedci pozorujú je naozaj veľké. Je možné, že by mohlo ísť o doteraz nepozorovanú planétu, alebo hviezdu, ktorá má okolo seba obrovský disk hmoty.

„Je úžasné, že sa nám podarilo pozorovať veľký, temný a podlhovastý objekt, ktorý popred túto hviezdu prešiel a zatiaľ môžeme len hádať, čo je tento objekt zač,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, dr. Sergey Koposov.

Čo je to za objekt?

Tím astronómov verí, že hviezda nie je sama. Radiť sa môže do skupiny hviezd, ktoré sú dlhodobo zatieňované podobnými objektmi. Vo vesmíre totiž existuje niekoľko ďalších hviezd, ktoré sú zatienené objektom, pripomínajúcim obrovský disk materiálu. V prípade hviezdy VVV-WIT-08 objekt, prechádzajúci popred ňu, blokuje viditeľné svetlo, ale aj infračervené žiarenie.

Vedci priznávajú, že vo vesmíre pravdepodobne existuje mnoho ďalších hviezd, ktoré sa správajú rovnako, no ich objavenie nie je momentálne prioritou. Dôležité je zistiť, čo blokuje žiarenie obrovských hviezd a ako dokázali tieto objekty získať obrovské disky hmoty napriek tomu, že sa nachádzajú ďaleko od svojej domovskej hviezdy.

Podobné hviezdy, ktoré sú prekrývané podlhovastými objektami sú astronómom dobre známe. Hviezda Epsilon Aurigae je každých 27 rokov pomaly zatieňovaná obrovským diskom kozmického prachu. Toto zatmenie spôsobuje pokles jasnosti hviezdy takmer o polovicu. Ďalším prípadom je hviezda TYC 2505-672-1. V tomto prípade ide o binárnu hviezdu, ktorá má orbitálnu dráhu až 69 rokov.

Zatiaľ nie je známe, čo by mohlo tmavnutia hviezd spôsobovať, no astronómovia sú odhodlaní nájsť odpoveď. Čo sa týka hviezdy VVV-WIT-08, zaujímavý je aj jej názov. VVV je odvodené z prieskumu Vista Variables in the Via Lactea survey. Časť WIT hviezde vedci dali preto, lebo je pre nich veľkou neznámou. WIT je odvodené z anglického What is This, čo v preklade znamená otázku Čo to je?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre