Astronómovia objavili hviezdu, ktorá by sa mohla radiť medzi najstaršie hviezdy vo vesmíre. V čom je výnimočná?
Tvrdia, že objav hviezdy by ich mohol nasmerovať k úplne prvým hviezdam, ktoré sa vo vesmíre zrodili.
Vedci objavili vo vesmíre červeného obra, hviezdu, ktorá sa od nás nachádza 16-tisíc svetelných rokov. Ide o špeciálny objav, pretože táto hviezda by sa mohla radiť medzi najstaršie hviezdy v celom vesmíre, píše portál Science Alert. Táto hviezda sa nazýva SPLUS J210428.01−004934.2.
Hviezda by mohla patriť medzi druhú generáciu hviezd, ktoré vo vesmíre vznikli. Poukazuje na to analýza jej chemického zloženia, podľa ktorej má hviezda v sebe prvky, ktoré boli vytvorené počas životného cyklu a smrti hviezdy, ktorá patrila do úplne prvej generácie hviezd. Tím astronómov verí, že s jej pomocou by mohli nájsť aj hviezdu, ktorá sa radí do tejto prvej generácie. Do dnešného dňa sa ľudstvu tak starú hviezdu nepodarilo objaviť.
Prvé hviezdy, ktoré vznikli vo vesmíre ostávajú pre vedcov záhadou. Existujú modely hviezdnych formácií, ktoré im dávajú aspoň ako takú predstavu, ako mohli prvé hviezdy vzniknúť, no kým jednu z nich neobjavia, ich modely budú neúplné.
Prvé hviezdy vo vesmíre
Staré hviezdy sú špecifické tým, že v ich útrobách sa nenachádzajú prvky, ako napríklad uhlík, železo, kyslík, horčík a lítium. Astronómovia dokážu určiť zloženie hviezdy pomocou analýzy svetelného spektra, ktoré hviezda vyžaruje. V ňom sa nachádzajú stopy prvkov, ktoré sa ukrývajú v útrobách hviezdy.
Staré hviezdy vyššie spomínané prvky nemajú, pretože v čase keď vznikli ešte tieto ťažké prvky neexistovali. Išlo o obdobie, kedy sa vesmír skladal prevažne z vodíka a hélia. Vedci predo predpokladajú, že najstaršie hviezdy sa budú skladať práve z týchto prvkov. Ťažšie prvky, ako napríklad železo, či uhlík, vznikali až prostredníctvom termonukleárnej fúzie v ich jadrách.
Neprehliadni
Na začiatku je vodík, ktorý sa zlúči do hélia. Hélium sa premení na uhlík a tak to postupuje ďalej, kým nevznikne železo. Závisí to samozrejme aj od hmotnosti hviezdy. Menšie hviezdy nemajú dostatok energie na to, aby premenili hélium na uhlík a v tom momente sa ich život končí. Dokonca ani tie najmasívnejšie hviezdy nemajú dosť energie na to, aby zlučovali železo. Keď sa v ich jadre železo nahromadí, explodujú do supernovy.
Po explózii sa tieto ťažšie prvky dostanú do vesmíru. Navyše je explózia tak silná, že sa pri nej vytvoria ešte ťažšie prvky, ako napríklad zlato, striebro, tórium a urán. Z týchto materiálov sa následne vytvoria nové hviezdy, ktoré už majú tieto ťažšie prvky v sebe.
Komentáre