Astronómovia hovoria, že toto by mohol byť „podpis“ mimozemského života, ktorý nám povie, či sme vo vesmíre sami alebo nie

Astronómovia objavili nové biosignálne plyny, ktoré by mohli signalizovať život na exoplanétach. Hľadať ich chcú na takzvaných hyceánskych planétach, ktoré ponúkajú lepšie podmienky na detekciu týchto znakov.

Nachádza sa život pod ľadovou škrupinou mesiaca Enceladus?
Zdroj: Unsplash (Angus Gray) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vedecká komunita dosiahla zásadný prelom v hľadaní mimozemského života. Tím výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Riverside (UCR) identifikoval nové biosignálne plyny, ktoré by mohli signalizovať prítomnosť života na exoplanétach, a to aj na tých, ktoré sa výrazne líšia od Zeme. Na tému upozornil portál Phys.org.

Štúdia, publikovaná v prestížnom časopise Astrophysical Journal Letters, sa zameriava na metylhalogenidy – plyny obsahujúce metylovú skupinu spojenú s atómom halogénu. Na Zemi sú tieto plyny produkované predovšetkým biologickými organizmami, ako sú baktérie, morské riasy, huby a niektoré rastliny. Sú zvlášť zaujímavé, pretože môžu byť indikátorom mikrobiálneho života.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vedci veria, že možno konečne detegujú mimozemský život

Vedci upozorňujú, že hľadanie života na exoplanétach podobných Zemi je s existujúcimi technológiami náročné. Preto navrhujú zamerať sa na takzvané hyceánske planéty – väčšie svety s hlbokými oceánmi a hustou vodíkovou atmosférou, obiehajúce okolo malých červených hviezd. Hyceánske planéty sa líšia od planét podobných Zemi tým, že majú väčšie rozmery a odlišné atmosférické podmienky, čo môže poskytnúť ideálne prostredie pre mikrobiálne organizmy.

„Na rozdiel od planét podobných Zemi, kde je ťažké detegovať biologické podpisy kvôli atmosférickému hluku a obmedzeniam ďalekohľadov, hyceánske planéty ponúkajú oveľa jasnejší signál,“ vysvetľuje astrobiológ Eddie Schwieterman, spoluautor štúdie.

Hyceánske planéty sú považované za zaujímavé ciele pre hľadanie života, pretože ich veľké rozmery a hustá atmosféra môžu zväčšiť signály, ktoré by mohli byť detegované ďalekohľadmi ako James Webb Space Telescope (JWST).

Výskumníci veria, že JWST by mohol byť použitý na detekciu metylhalogenidov v atmosfére hyceánskych planét.

„Jednou z veľkých výhod hľadania metylhalogenidov je, že by ste ich mohli potenciálne nájsť už za 13 hodín s Jamesom Webbom,“ hovorí planetárna vedkyňa Michaela Leung, prvá autorka štúdie.

Simulácie ukázali, že methylchlorid (CH3ClCH3Cl), ktorý je produkovaný najmä morskými mikroorganizmami, by mohol byť detekovaný pomocou JWST.

Dokážu mimozemské civilizácie poznať, že je Zem obývaná?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Budúce vesmírne misie zvýšia šance na objavenie mimozemského života

Budúce teleskopy, ako napríklad navrhovaná európska misia LIFE, by mohli túto detekciu ešte viac uľahčiť. Ak sa LIFE spustí v 40. rokoch 21. storočia, mohol by potvrdiť prítomnosť týchto biologických podpisov za menej ako jeden deň.

Objav metylhalogenidov na exoplanétach by mal zásadný dopad na naše chápanie rozšírenia života vo vesmíre.

„Ak by sme začali nachádzať metylhalogenidy na viacerých planétach, naznačovalo by to, že mikrobiálny život je bežný v celom vesmíre,“ hovorí Leung. „To by zmenilo naše chápanie distribúcie života a procesov, ktoré vedú k vzniku života. Taktiež by to otvorilo nové otázky o pôvode života a jeho evolúcii na rozličných typoch planét.“

Výskumníci plánujú rozšíriť svoje štúdie na ďalšie typy planét a iné plyny. Zároveň si uvedomujú, že priame vzorkovanie atmosfér exoplanét je zatiaľ mimo našich možností. Avšak pokroky v technológii ďalekohľadov a výskume exoplanét nás môžu jedného dňa priblížiť k zodpovedaniu jednej z najväčších otázok ľudstva: Sme sami?

„Ľudia sa nechystajú v dohľadnej dobe navštíviť exoplanétu,“ hovorí Schwieterman. „Ale vedieť, kde hľadať a čo hľadať, môže byť prvým krokom k nájdeniu života mimo Zeme.“

Zameranie sa na hyceánske planéty a detekciu metylhalogenidov prináša nové možnosti pre astronómov a astro-biológov, ktorí sa snažia odhaliť tajomstvá vesmíru a potvrdiť existenciu života za hranicami našej planéty.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre