Astronómom sa podarilo nájsť niekoľko vzácnych exemplárov. „Mäkučké planéty“ sú extrémne ľahké a vyzerajú ako cukrová vata

V nádeji, že nájdu vodu začali astronómovia skúmať tieto záhadné úkazy. Zistili však, že napriek svojej veľkosti sú planéty nečakane ľahké.

planéty
Zdroj: NASA/ESANASA/ESA

Hoci žiadna z planét v našej Slnečnej sústave nie je rovnaká, vieme ich aspoň orientačne rozdeliť do niekoľkých kategórií. Jedná sa o skalnaté svety, ako napríklad Merkúr, Venuša, Zem a Mars. Potom sú tu plynný obri Jupiter a Satrun a ľadoví obri Urán a Neptún. Na konci sústavy sa nachádzajú ešte trpasličie planéty Pluto a Ceres.

K tomuto deleniu pribudlo ešte jedno, hoci sa u nás takáto planéta nenachádza. Jedná sa o „mäkučké“ svety, ktoré svoje pomenovanie dostali kvôli svojej nízkej hustote. Takéto planéty môžu byť veľké ako Jupiter, no mať len percento jeho váhy. Takýchto planét sme objavili zatiaľ iba 15. Tri z nich sú vzdialené 2600 svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nachádzajú sa pri hviezde Kepler 51 a podľa pozorovaní sa textúrou podobajú na cukrovú vatu. Našli ich vtedy, keď sa planéta dostala medzi teleskop a hviezdu, čím stlmila jej žiarenie. Pri analýze atmosféry zistili, že je pokrytá nepriehľadnou vrstvou. Okamžite začali skúmať čo sa vo vrchných vrstvách planéty deje.

„Čakali sme, že nájdeme vodu, ale nenašli sme známky žiadnej molekuly,“ vyjadrila sa vedkyňa Jessica Libby-Roberts.

Krátky život

Podľa počítačových analýz vytvorili model atmosféry. Ich cieľ bol zistiť pri akých podmienkach môžu tieto mäkučké planéty vzniknúť. Ukázalo sa, že nízka hustota a nepriehľadná farebná atmosféra je spôsobená zmesou vodíka a hélia, vo vyšších vrstvách obalených metánovou vrstvou.

planéty
Zdroj: NASA

Práve metán môže za ich nevšednú farbu. Ak ho totiž zasiahnete ultrafialovým žiarením, vytvorí sa z neho opar. Podobný príklad je aj Titan, jeden z mesiacov Saturnu. Vďaka metánovej clone sme nemali fotku jeho povrchu až do roku 2004, kedy okolo preletela sonda Cassini.

Tím vedcov taktiež prišiel na to, že ohromné množstvo atmosféry uniká do okolitého vesmíru. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú tieto planéty také vzácne. Keďže sú ešte pomerne mladé, jedná sa o akési prechodné štádium a planéta by mohla v neskorších fázach života skončiť ako miniatúrny Neptún, čo je najrozšírenejší typ planét vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre