Astronóm zaznamenal meteorit, ktorý narazil do Mesiaca. Celé to nahral aj na video!

Japonský astronóm si počas monitorovania Mesiaca všimol kolíziu, ktorá vytvorila jasný záblesk.

naraz asteroidu do mesiaca
Zdroj: pixabay.com (Pexels),pngwing.com, koláž Vosveteit.sk

Japonskému astronómovi menom Daichi Fujii sa podarilo zachytiť úkaz, s ktorým sa nestretávame každý deň. Na nočnej strane Mesiaca pozoroval krátky záblesk, čo je jasným znakom toho, že do našej prirodzenej družice narazil iný objekt, informuje portál Space. Úkaz sa mu podarilo pozorovať pomocou kamier, ktoré monitorovali Mesiac.

Meteorit našu družicu zasiahol neďaleko krátera Ideler L, ktorý sa nachádza severozápadne od krátera Pitiscus, informuje Fujii. Asteroidy cestujú vesmírom priemernou rýchlosťou 48-tisíc km/h alebo inak aj 13,4 kilometrov za sekundu. Ak sa nejakému podarí stretnúť sa s iným kozmickým objektom, v tomto prípade s našim Mesiacom, na jeho povrchu vytvorí kráter a popri tom vznikne jasný záblesk svetla. Ak je kolízia dostatočne veľká, záblesk môžeme vidieť aj zo Zeme, ako o bolo aj v tomto prípade.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronóm predpokladá, že novovzniknutý kráter môže mať priemer až dvanásť metrov a eventuálne by ho mohli zaznamenať sondy Lunar Reconnaissance Orbiter alebo Chandrayaan 2. Aj naša planéta sa s meteoritmi stretáva na dennej báze, no Zem má výhodu pomerne hustej atmosféry. Väčšina meteoritov sa na povrch nedostane, pretože zhorí pri vstupe do zemskej atmosféry. Mesiac plynnú obálku nemá, preto väčšina asteroidov povrch zasiahne a nakoniec aj vytvorí svoj kráter na povrchu. Aj kvôli prakticky nulovej atmosfére povrch Mesiaca pokrýva množstvo kráterov.

Vedci tieto udalosti radi pozorujú a aj dnes majú podobné objavy svoju vedeckú hodnotu. Pozorovaním všetkých nárazov totiž vedci dokážu lepšie pochopiť, ako často sa podobné úkazy dejú.

Kolízie s Mesiacom

Nemusia to však byť len asteroidy, ktoré do povrchu našej prirodzenej družice narazia. V marci minulého roka vrazil do povrchu Mesiaca narazil záhadný objekt, ktorý si všimla misia Lunar Reconnaissance Orbiter. Vieme, že s najväčšou pravdepodobnosťou sme ho vyrobili my, ľudia, no jej presný pôvod ostáva neznámy.

Spočiatku sa diskutovalo, že môže ísť o časť rakety Falcon 9 alebo čínskej rakety Long March 3C. Kráter však nesedí ani na jedno. Počas nárazu totiž vznikli dva krátery a nie jeden, ako sa spočiatku predpokladalo. Jeden má priemer 18 metrov, zatiaľ čo ten druhý je o niečo menší s priemerom 16-metrov. Vytvorenie „dvojitého“ kráteru naznačuje, že raketa mala väčšiu hmotnosť na oboch koncoch, čo pri použitom raketovom stupni nebýva zvykom. Tradične je váha koncentrovaná len na jednej strane bližšie k motorom.

Odborníci vysvetľujú, že z použitého raketového stupňa môže začať unikať palivo, čo ho posunie na inú obežnú dráhu. To môže pomýliť aj skúsených astronómov, ktorí sa snažia prísť na to, čo minulý rok do Mesiaca naozaj narazilo. Záhadu možno v budúcnosti pomôžu vyriešiť rôzne družice na obežnej dráhe, no momentálne vesmírne agentúry pracujú aj na iných projektoch, najväčším je nepochybne Artemis. Americká NASA plánuje vrátiť ľudí na povrch Mesiaca a tentokrát tam plánujú aj dlhodobo ostať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre