Astronautom na ISS sa podarilo zachytiť záhadný záblesk nad Európou. Vysvetlenie je naozaj fascinujúce

Nad Európou bol nedávno zachytený naozaj veľmi ojedinelý úkaz v podobe ionosférického blesku, ktorého pozorovanie je mimoriadne náročné.

thomas pesquet iss ionosfericky blesk
Zdroj: Twitter @Thomas Pesquet

Astronautom na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa začiatkom septembra podarilo zachytiť veľmi ojedinelý úkaz odohrávajúci sa vo vyšších atmosférach našej Zeme. Nad povrchom Európy vedci počas klasických búrok stihli odfotografovať aj ojedinelý ionosférický blesk. Jeho výskyt je naozaj raritný a ešte väčšou raritou jeho zachytenie na fotoaparát. Vďaka francúzskemu astronautovi Thomasovi Pesquetovi a jeho tímu na ISS sa však môže týmto ojedinelým javom pokochať každý nadšenec vedy. Ako informuje portál Futurism.com, francúzsky astronaut sa svojim úlovkom pochválil na stránke Flickr, kde zverejnil aj krátky popis ku danej fotografii.

„Na týchto zábleskoch je fascinujúce to, že len pred niekoľkými desaťročiami ich neoficiálne pozorovali piloti lietadiel, pričom vedci neboli presvedčení o tom, že skutočne existujú, “ napísal Pesquet. „Posuňme sa o niekoľko rokov vpred a môžeme potvrdiť, že škriatkovia a trpaslíci existujú a možno ovplyvňujú aj našu klímu, “ dodal vo svojom príspevku.

O aký úkaz ide?

Pre lepšie pochopenie, o čo vlastne ide by bolo dobré tento jav aspoň čiastočne objasniť. V skratke ide o špeciálny tzv. prechodný svetelný úkaz, ktorý je označovaný ako ionosférický blesk, poprípade nadoblačný blesk. Ide o krátkodobý elektrický výboj vyskytujúci sa nad normálnymi bleskami a búrkovými mrakmi. I keď ide stále o neprebádaný jav vyskytujúci sa vo vyšších vrstvách našej atmosféry, vedci za posledné desaťročia dokázali spozorovať viacero kategórií takýchto ionosférických bleskov. Momentálne rozpoznávame zhruba 3 druhy takýchto úkazov – modré výtrysky, modré štartéry a obrovské výtrysky. Niektoré z nich je možné pozorovať aj priamo zo zemského povrchu, no bežne trvajú zlomok sekundy, pričom pri ich zachytávaní častokrát prekážajú samotné búrkové mračná, či blesky vyskytujúce sa v nižších polohách. Pozorovanie z vesmíru je tak mnoho efektívnejšie a zrejme aj viac fascinujúce.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotná fotografia od Thomasa Pasqueta síce zrejme nezachytáva celý ionosférický blesk, no iba jeho časť zachytenú na časozbernom videu. Tak či tak však ide o mimoriadne raritnú fotografiu, ktorá určite poteší každého nadšenca vedy. Už samotná nočná fotografia Európy a svetielkujúcich miest je viac než len fascinujúca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre