Astronauti na ISS zrejme nepijú tak čistú vodu, ako si mysleli. Štúdia odhaľuje, čo sa v nej našlo a nie je to nič pekné!

Pitná voda na medzinárodnej stanici je plná kolónií baktérií, ktoré časom vytvorili tzv. mikrobiálny biofilm, odhaľuje štúdia.

Voda na ISS
Zdroj: YouTube (NASA Johnson)

Prepracovaný vodný filtračný systém na na Medzinárodnej vesmírnej stanici zrejme má svoje muchy a to už niekoľko rokov. Najnovšia štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Nature (via Futurism.com) odhalila, že vo filtrácii vody na ISS sa nachádzajú celé kolónie baktérií, ktoré môžu predstavovať veľké zdravotné riziko pre astronautov.

Filtračný systém na ISS očividne dokonalý nie je

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici je v súčasnosti využívaný trojstupňový filtračný systém, ktorý má za ciel odstrániť z odpadovej vody všetky prchavé organické zlúčeniny, no najmä mikroorganizmy. Dva rôzne filtračné stupne a následná katalytická oxidácia však zrejme nie je taká účinná, ako sa predpokladalo. V systéme využívanom ISS sa totižto objavilo dostatočné množstvo cudzieho biologického materiálu, ktoré bolo možné bližšie preskúmať vo vedeckých laboratóriách na Zemi. Rozbor vzoriek zozbieraných z rokov 2008 až 2015 však spätne nepoteší zrejme žiadneho astronauta, ktorý bol v tom čase súčasťou misie na ISS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcov zaujali najmä kolónie baktérií a špeciálne biofilmy

Vo vodnom systéme sa podľa najnovšieho výskumu nachádzalo obrovské množstvo druhov a kolónií baktérií. Vedci sa pri ich skúmaní zamerali najmä na schopnosť vytvárania mikrobiálnych biofilmov. Práve biofilmy sú známe svojimi pre nás stále čiastočne záhadnými vlastnosťami, jednou z nich je napríklad odolnosť voči antibiotikám, či špeciálna komunikácia jednotlivých baktérií v rámci kolónie. Skúmanie mikrobiálnych biofilmov neustále vedcov fascinuje, o to viac ak sa jedná o vzorky zozbierané na ISS vo vesmíre. Takýto biologický materiál môže totižto disponovať úplne inými vlastnosťami, ako na Zemi.

„Polymikrobiálne interakcie sú komplexné a nemusia byť v priebehu času stabilné,“ uviedol Jiseon Yang v tlačovej správe, hlavný autor tejto štúdie. „Naša štúdia poskytuje hĺbkové fenotypové analýzy jednodruhových a viacdruhových bakteriálnych izolátov získavaných z vodného systému ISS počas niekoľkých rokov, aby pochopili dlhodobé mikrobiálne interakcie a adaptáciu na prostredie mikrogravitácie.Výsledky našej štúdie môžu zlepšiť hodnotenie mikrobiálneho rizika v prostrediach vybudovaných ľuďmi vo vesmíre aj na Zemi “.

Vedci dvíhajú varovný prst, no voda na ISS je zatiaľ bezpečná

Vedci vo svojej štúdii preskúmavajú možné účinky a riziká, ktoré predstavujú baktérie vo vodnom systéme na ISS. Je jasné, že výskyt bakteriálnych kolónií v pitnej vode je veľkým zdravotným rizikom pre ľudí na Zemi. O to horšie sú na tom astronauti na ISS, ktorých imunitný systém sa pobytom na ISS neustále zoslabuje. Aj keď sa jedná o veľkú výstrahu pre astronautov a ISS, momentálne sa nemusia obávať možných zdravotných komplikácií. Podľa vedeckej štúdie je momentálne voda na ISS bezpečná. Štúdia však má poslúžiť najmä pri vývoji nových filtračných systémov, ktoré bude nutné navrhnúť tak, aby v nich nedochádzalo ku nechcenému šíreniu baktérií a interakciám jednotlivých bakteriálnych druhov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre