Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov, mohol „vystreliť“ ich pozostatky aj mimo Zeme. Kam sa mohli až dostať?
Úlomky sa mohli podľa niektorých vedcov dostať nielen na Mesiac, ale ešte ďalej
Internetom začal nedávno kolovať úryvok z vedeckej publikácie, ktorý ľuďom ukazuje to, čo astrofyzici už dávno vedia. Otvára však brány k pomerne bizarnej myšlienke. Existuje celkom dosť vysoká šanca, že sa na Mesiaci nachádzajú drobné úlomky dinosaurov, píše portál IFL Science.
Ako sa však dokázali dostať na Mesiac a pravdepodobne ešte oveľa ďalej? Odpoveď je jednoduchá – môže za to asteroid, ktorý ich vyhladil. Keď na planétu dopadnú kozmické telesá, obvykle po sebe zanechajú jedine kráter, ktorý nás môže fascinovať o veľa rokov neskôr. Ak je však asteroid dostatočne veľký a rýchly, náraz môže trosky vystreliť von z našej planéty, takzvanou únikovou rýchlosťou (pozn. redakcie: Aby objekt dosiahol únikovú rýchlosť, musí cestovať rýchlosťou 11.2 km/s).
Vystrelené do vesmíru
Úniková rýchlosť umožnila úlomkom Zeme a s veľkou pravdepodobnosťou aj kúskom dinosaurov, opustiť zemskú atmosféru. Veľké množstvo úlomkov sa však vráti na Zem, no tie ostatné sa vymania spod gravitačného vplyvu našej planéty a nasmerujú si to do vesmíru. Nejde pritom vôbec o ojedinelú situáciu. Vedci poznajú najmenej 289 meteoritov, ktoré sa z Marsu dostali až na Zem. Teórie dokonca tvrdia, že množstvo mesiacov, vrátane nášho, vzniklo práve nárazom veľkého objektu do planéty.
„Meteor, ktorý vyhladil dinosaurov cestoval tak závratnou rýchlosťou, že počas zrážky prerazil do atmosféry dieru. Tam, kde sa mal nachádzať vzduch bolo vesmírne vákuum. Atmosféra sa snažila zaceliť no pritom bolo do vesmíru vystrelené obrovské množstvo kusov našej planéty. Všetko sa to udialo do dvoch sekúnd po náraze,“ píše Peter Brannen vo svojej knihe The Ends of the World.
Práve táto pasáž naznačuje reálnu možnosť, že spolu s úlomkami našej planéty sa mohli do vesmíru dostať aj kosti dinosaurov. Malé úlomky by mohli byť pochované nie len na Mesiaci, ale mohli sa dostať aj na Mars.
Komentáre