Archeológovia objavili najstarší fyzický dôkaz mayského kalendára

Mayský kalendár môže byť o niečo starší, než sme si mysleli. Archeológovia našli dva fragmenty vešteckého kalendára, ktoré sú staršie viac ako 2-tisíc rokov.

maysky kalendar
Zdroj: Matthew G. Bisanz (CC BY-SA 3.0 via Wikipedia), Mayský kalendár, ilustračný obrázok

Pre mayskú kultúru bol mimoriadne dôležitý čas. Robili prepracované a presné kalendáre a používali ich pri mapovaní pohybu Slnka, Mesiaca, hviezd a dokonca aj planét. Tieto kalendáre slúžili na rôzne účely a to ako praktické tak aj posvätné. Používali sa pri astronomických výpočtoch, veštení a zaznamenávaní dôležitých udalostí, ako sú vlády panovníkov a ich výboje.

No zdá sa, že dátovací systém vytvorený touto starovekou civilizáciou môže byť o niečo starší, ako sme si doposiaľ mysleli. Naznačujú to výsledky práce vedcov z Texaskej univerzity v Austine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Archeológovia našli najstaršie dôkazy o mayskom kalendári

Archeológom sa pri vykopávkach nástenných malieb na mieste v San Bartolo podarilo nájsť dva fragmenty, ktoré keď spojili, vytvorili zápis „7 Deer“, ktorý je súčasťou vešteckého kalendára. Tento kalendár má 260 dní a pozostáva z kombinácie 13 čísel a 20 dní, ktoré majú rôzne znamenia (ako napríklad Deer, teda jeleň).

„Dátumový záznam „7 jeleňov“ predstavuje deň v 260-dňovom vešteckom kalendári,..“

Vedci hovoria, že tieto dva úlomky kalendára pochádzajú z obdobia 300 p.n.l.. K tomuto dátumu sa dopracovali prostredníctvom rádiokarbónového datovania. Zaujímavosťou je i to, že tento kalendár podľa všetkého používali aj iné mezoamerické kultúry vrátane Aztékov.

ulomky kalendara
Zdroj: news.utexas.edu, úlomky kalendára

„Mayský kalendár je jednou z najvýraznejších a najznámejších čŕt kultúry a tradičných mezoamerických národov. Používal sa po stáročia pred príchodom Európanov a časť z neho sa stále používa medzi domorodými komunitami Mayov v Guatemale,“ uviedol David Stuart, profesor dejín umenia, ktorý fragmenty objavil. „Jeho pôvod bol ale dlho nejasný. Objav maľovaného fragmentu v San Bartolo nám umožňuje určiť dátum 300 pred Kristom, čo je oveľa skôr ako ktorýkoľvek dátum, ktorý sme mali predtým.“

Vedci ďalej vysvetľujú, že tento objav vytvára dobrý základ pre pochopenie pôvodu mezoamerického písma, vedy a náboženstva. Podľa štúdie vedcov záznam „7 Deer day“ je dôležitý pre pochopenie vývoja 260-dňového vešteckého kalendára. Záznam 7 jeleňov predstavuje najskorší bezpečne datovaný príklad mayského kalendára.

„Predtým mnohí predpokladali, že Mayovia si jednoducho požičali starší systém z iných blízkych kultúr. Teraz vieme, že ho mali rovnako skoro ako ktokoľvek iný, ak nie skôr,“ povedal Stuart. Mayovia boli kľúčovými hráčmi v rozvoji Mezoameriky ako celku, doplnil.

No to nie je všetko, čo sa podarilo archeológom nájsť. Popri objave fragmentov kalendára našli výskumníci aj 10 ďalších útržkov textu, ktoré odhaľujú zavedenú tradíciu písania, ale aj nástenné maľby, ktoré bližšie opisujú rituály.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre