Archeológovia objavili ďalšieho upíra: Tentokrát ide o kostru len 10-ročného dieťaťa

Na talianskom "cintoríne bábätiek" objavili kostru, ktorá vedcom nahnala husiu kožu.

Archeológovia našli ďalšieho upíra.
Zdroj: University of Arizona, Úprava: Vosveteit.sk

Strach z upírov bol pred niekoľkými storočiami reálny, hoci nie tak úplne oprávnený. Za tieto mýtické krvilačné stvorenia sa považoval každý, kto bol podozrivý z nadprirodzených síl a ako nám dokazujú „hony na čarodejnice“ tieto podozrenia mohli vzniknúť z rôznych dôvodov a tresty boli prísne.

Či už hovoríme o čarodejniciach, alebo takzvaných upíroch, v oboch prípadoch končili ľudia pochovaný veľmi špecifickým spôsobom. Či už tvárou nadol, zviazaní v zárodočnej polohe s odrezanou hlavou, pritlačení balvanom alebo kolom zapichnutým do srdca. Medzi rozšírené praktiky patrilo aj používanie zámkov, aby zabránili zosnulému vrátiť sa do sveta živých.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcom sa tentokrát podarilo nájsť hrob ďalšieho „upíra“. Tentokrát ide o 10-ročné dieťa, ktoré boli pravdepodobne nakazené maláriou. Ostatky našli na starovekom rímskom pohrebisku v Taliansku. Počas vykopávok vedci nedokázali prehliadnuť kameň, ktorý niekto úmyselne vložil do úst dieťaťa. Predpokladá sa, že kameň mal slúžiť ako ochrana pred chorobou alebo ako opatrenie, aby telo „nevstalo z hrobu“.

Na výskume ostatkov sa podieľal aj David Soren z University of Arizona. Ten sa vyjadril, že objav bol mimoriadne bizarný a naháňal mu husiu kožu. Ostatky našli na mieste, ktoré sa nazýva La Necropoli dei Bambini, alebo aj cintorín bábätiek. Predpokladá sa, že cintorín vznikol v polovici 5. storočia, keď sa oblasťou prehnala smrteľná vlna malárie.

Desaťročného dieťaťa, ktorého pohlavie nie je známe, je najstaršie dieťa, aké vedci na tomto desivom cintoríne objavili. Zároveň patrí aj medzi najzvláštnejšie.

„Dieťa je nielen najstarším na cintoríne, no spôsob akým bolo pochované sa drasticky líši od ostatných. Kameň v ústach z týchto ostatkov robí anomáliu na už dosť abnormálnom cintoríne,“ tvrdí David Pickel, vedúci vykopávok.

Upírske pohreby

Počas predchádzajúcich vykopávok vedci objavili kosti bábätiek, ktoré ležali vedľa havraních pazúrov, žabích kostí, či bronzových kotlíkov. Zároveň sa archeológom podarilo objaviť ostatky šteniatok, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou obetované. Všetky nálezy sa spájajú s čarodejníctvom.

„Rimania boli známi tým, že sa nebáli siahnuť aj po čaroch a kúzlach, aby udržali na uzde zlo, ktoré nakazilo telo človeka. V tomto prípade predpokladáme, že tým zlom bola malária,“ vysvetľuje Soren.

Desaťročné dieťa malo absces na zube, čo je jeden z vedľajších príznakov malárie, preto vedci predpokladajú, že umrelo na následky ochorenia. Otvorená čeľusť dieťaťa zároveň naznačovala, že kameň bol do úst zosnulého umiestnený po smrti a úmyselne. Na kameni objavili aj stopy po zuboch, ktoré ich v tejto teórii utvrdili. Dieťa je zároveň prvé, ktoré bolo pochované na cintoríne týmto spôsobom.

V Benátkach však v roku 2009 objavili ženu s tehlou v ústach, ktorú prezývali „benátsky upír“. Predpokladá sa, že táto žena žila v 16. storočí. V roku 2017 objavili v Anglicku ostatky muža, ktorému po smrti vybrali jazyk a nahradili ho kameňom. Podobné pohreby sa označujú ako upírske, pretože tieto praktiky sa využívali hlavne vtedy, ak sa obyvatelia báli, že by zosnulý mohol vstať z hrobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre