Archeológovia môžu prepisovať učebnice. Prvé luky sa v Európe objavili oveľa skôr, než sme si pôvodne mysleli

Lukostreľba sa považuje za jeden z kľúčových momentov ľudskej evolúcie. Kedy ale vznikol na území Európy prvý luk?

Kedy začali naši predkovia používať prvé luky na území Európy?
Zdroj: Walters Art Museum, William T. Walters, 1858-1860 (via Wikipedia), Public domain

Vynález luku a šípu sa považuje za jeden z najvýraznejších skokov v evolúcii našich predkov. Táto zbraň im totiž umožnila jednoduchšie uloviť korisť na diaľku. Vedci sa dnes pokúšajú zistiť, kedy naši predkovia začali praktizovať lukostreľbu, no až donedávna nemali k dispozícii veľa dôkazov.

Prvé luky vznikli niekedy na začiatku doby kamennej a skladali sa z rozložiteľných materiálov, teda z dreva, kože, či iných materiálov, ktoré sa postupom času v pôde rozložili. Naši predkovia však používali pri výrobe lukov aj pazúriky, prípadne jelenie parohy, čo sa považuje za jediný typ dôkazov, ktoré majú archeológovia k dispozícii. Na základe toho dokázali počiatky lukostreľby vystopovať až 70-tisíc rokov do minulosti v Afrike.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najstaršie fázy lukostreľby v Európe sa však môžu datovať až 35-tisíc rokov do minulosti, informujú autori novej štúdie. V tomto prípade sú však dôkazy nejasné. Vedci argumentujú s tým, že projektily mohli byť vystrelené aj inými spôsobmi, ako lukom. Nový výskum však ukázal, že lukostreľba na území Európy môže mať oveľa hlbšie korene, tvrdia vedci z University of Connecticut.

Vo francúzskej jaskyni Mandrin sa nedávno objavil nález, ktorý naznačuje, že lukostreľba na tomto území mohla existovať už 54-tisíc rokov dozadu. Autori k tomuto názoru dospeli po analýze tisícov rôznych pazúrikov. Tieto artefakty sa datujú do archeologickej kultúry Nero a sú dôkazom toho, že moderný človek žil na území Európy skôr ako sa predpokladalo. Nálezy naznačujú, že Homo sapiens v jaskyni žili medzi obdobiami neandertálskej okupácie. Neandertálci v jaskyni žili pred moderným človekom a aj po ňom.

Lukostreľba má oveľa hlbšie korene

Počas archeologických vykopávok vedci objavili nie menej ako 1500 pazúrikov. Väčšina z nich slúžila ako hroty pre šípy, ktoré naši predkovia vystreľovali pomocou luku. Tieto pazúrikové hroty boli malé, úzke a približne 30% z nich vážilo len niekoľko gramov. Na základe toho autori štúdie usúdili, že ich naši predkovia vystreľovali pomocou luku.

Nový nález prináša viac informácií o zbraniach používaných nielen moderným človekom, ale aj Neandertálcami. Autori štúdie vysvetľujú, že Neandertálci nikdy nevytvorili luk, ani iné podobné typy zbraní. Namiesto toho používali svoju tradičnú výzbroj, teda oštepy, ktoré po svojej koristi vrhali.

„Tradície a technológie týchto dvoch populácií boli mimoriadne odlišné. Nález nám ukazuje mimoriadnu technologickú výhodu moderných ľudí pri osídľovaní európskeho kontinentu,“ hovoria autori štúdie.

Autori zároveň upozorňujú, že tento technologický rozdiel nemožno pripísať len kognitívnym vlastnostiam dvoch odlišných druhov človeka. Tvrdia, že určitú úlohu pri výbere zbraní mohli hrať tradície a základné správanie. Moderní ľudia a Neandertálci sa totiž mohli vo svojich zvyklostiach líšiť výrazným spôsobom, čo ovplyvnilo aj to, ako lovili svoju korisť, alebo aké zbrane používali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre