Apple zaplatí milióny $ ako odškodné, za úpravu výkonu starších iPhone zariadení

Škandál so znižovaním výkonu iPhone zariadení z roku 2017 sa schyľuje k urovnaniu. Applé zaplatí 25$ za každé zariadenia, ktoré bolo „poškodené“.

iPhone Apple
Zdroj: flickr.com

Koncom roka 2017 sa prevalila veľká aféra spoločnosti Apple, ktorá bola spojená so softvérovou úpravou vybraných modelov  iPhone smartfónov. Tá spočívala v znížení frekvencie výkonu procesoru s cieľom, aby sa zvýšila výdrž batérie. Toto správanie sa samozrejme nepáčilo mnohým používateľom, a na konci dňa vyústilo do súdneho sporu.

Portál 9to5mac.com prišiel so správami, v ktorých píše, že sa schyľuje k urovnaniu tohto súdneho sporu. Spoločnosť Apple mala koncom minulého týždňa súhlasiť s predbežným rozhodnutím súdu. Hoci spoločnosť odmietla, že sa previnila, tak sa chce vyhnúť zdĺhavému súdnemu konaniu vrátane nákladov na súdny spor. Apple zaplatí za každé takto postihnuté zariadenie 25$. Dohodu musí odobriť ešte súd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Žaloba sa týkala majiteľov smartfónov iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, resp. iPhone SE, ktorí používali verziu operačného systému iOS 10.2.1.

„Základom žaloby je to, že zmeny politiky zavedené v tejto verzii pre iOS viedli zákazníkov k presvedčeniu, že ich telefóny boli na konci svojho života, v dôsledku čoho boli nepriamo nútení ku kúpe nových batérií alebo nových telefónov.“

Spoločnosť Apple uviedla, že bola nútená k „škrtom“ vo funkciách z dôvodu, aby sa predišlo neočakávaným výpadkom, pretože sa ukázalo, že staršie batérie iPhone zariadení nedokázali udržať špičkový výkon. Spoločnosť Apple tieto zmeny zaviedla vo verzii iOS 10.2.1. bez toho, aby o tom informovala používateľov smartfónov.

V dôsledku prevalenie týchto zmien, sa musela spoločnosť vo viacerých regiónoch sveta verejne ospravedlniť svojim zákazníkom a zároveň zaviedla program výmeny batérií, ktorý stál 29$. Zároveň bola predstavená nová sekcia nastavení batérie v rámci iOS, ktorá ukazovala aktuálny stav zdravia batérie. Okrem toho, používatelia spomínaných modelov dostali funkciu, pomocou ktorej mohli prepínať medzi bežným režimom a režimom so zníženým výkonom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre