Apple na požiadanie vypol šifrovanie iCloudu: Experti sa boja, čo by mohlo nasledovať
Spoločnosť Apple na požiadanie Spojeného kráľovstva vypla na území krajiny rozšírenú iCloud ochranu Advanced Data Protection.
Pred pár dňami sa na sociálnej sieti X (pozn. Bývalý Twitter) objavil príspevok, ktorý poukazuje na situáciu v Spojenom kráľovstve. Vláda kontaktovala spoločnosť Apple a vyžiadala si prístup k užívateľským dátam, ku ktorým nemá prístup dokonca ani Apple.
Technologický gigant túto žiadosť prirodzene odmietol, no ak si myslíš, že sa príbeh tu končí, tak si na veľkom omyle. Len pár dní od žiadosti spoločnosť Apple informovala užívateľov, že už naďalej nemôže na území Spojeného kráľovstva poskytovať službu Advanced Data Protection pre svojich užívateľov. Jednoducho povedané, Apple na žiadosť anglickej vlády zrušila šifrovanie dát a súkromie užívateľov predala do rúk vláde Spojeného kráľovstva.
Ak si sa s funkciou Advanced Data Protection ešte nestretol, ide o voliteľné nastavenie, ktoré ponúka užívateľom iCloudu najvyššiu úroveň zabezpečenia v cloude. Rozšírená ochrana dát poskytuje ochranu pre všetky dáta uložené na iCloude. Do toho spadajú napríklad fotky, poznámky, pripomienky, hlasové poznámky, zdravotné dáta, heslá, Siri skratky, platobné informácie alebo správy.
Súkromie užívateľov v ohrození
Zabezpečenie end-to-end šifrovaním znamenalo, že ku svojim citlivým dátam mohli pristupovať iba užívatelia so svojimi dôveryhodnými zariadeniami.
The UK Government requested backdoor access to user data not even Apple has access to.
Apple refused.
Instead, Apple disabled ‘Advanced Data Protection’ for UK customers.
Britons can no longer encrypt our data because the Government wants access to it.
The UK is anti-privacy. pic.twitter.com/2ZEkLDQ4ki
— Fr Calvin Robinson (@calvinrobinson) February 21, 2025
Neprehliadni
“iCloud šifruje tvoje dáta a tým ti ich pomáha zabezpečiť. Rozšírená ochrana dát využíva end-to-end šifrovanie na zaručenie toho, že iCloud dáta chránené touto funkciou môžu byť dešifrované len na tvojich zariadeniach. Spoločnosť Apple nemá kľúče potrebné na dešifrovanie dát, čo znamená, že spoločnosť nemá k týmto dátam prístup. Preto odporúčame zvoliť inú metódu zálohy, ak by niekedy došlo ku strate prístupu k tvojmu účtu,” takto spoločnosť Apple opisuje funkciu rozšírenej ochrany dát.
Zrušenie funkcie Advanced Data Protection na území Spojeného kráľovstva hneď neznamená, že dôjde k narušeniu tvojho súkromia, len to znamená, že tvoje dáta už nebudú naďalej chránené end-to-end šifrovaním. Čo ale už znepokojivé je, je fakt, že k vypnutiu šifrovania iCloud dát došlo niekoľko dní na to, ako vláda Spojeného kráľovstva vyjadrila záujem o prístup k užívateľským dátam. Je teda viac než možné, že zrušenie šifrovania využije vo svoj prospech, hoci zatiaľ je priskoro na akékoľvek závery.
Zároveň je nutné spomenúť aj ďalší dôležitý fakt. Aj keď užívatelia v Spojenom kráľovstve už nemôžu využívať Advanced Data Protection, ich dáta sú stále chránené štandardným zabezpečením iCloudu.
Ako užívateľ máš aj možnosť nepoužívať iCloud zálohu vôbec. To znamená, že sa tvoje dáta nebudú synchronizovať s iCloudom. Na jednu stranu tak môžeš svoje dáta ochrániť pred sledovaním, no zároveň budeš mať viac starostí pri strate dát alebo pri prechode na nové zariadenie.
Odborníci sa obávajú, že ide o začiatok znepokojivého trendu
Vypnutie pokročilého šifrovania zálohy iCloud znamená, že už nie si jediným, kto má šifrovací kľúč k tvojim osobným dátam. Štandardnou ochranou sa jeden zo šifrovacích kľúčov dostáva aj do rúk Applu, ktorý môže teoreticky pristupovať k tvojim dátam na iCloude.
Odborníci zároveň vysvetľujú, že aj vypnutím Rozšírenej ochrany dát ostávajú niektoré najcitlivejšie informácie aj naďalej šifrované end-to-end šifrovaním. Medzi stále chránené dáta patria dáta z aplikácií iMessage, FaceTime, Heslá, Mapy, Zdravie, Safari a ďalších. Chránené sú aj dáta z histórie transakcií, či dáta inteligentnej domácnosti.
Stále ale ide o znepokojivý trend. Požiadavka Spojeného kráľovstva sa zatiaľ týkala len spoločnosti Apple, no nevylučuje sa, že tamojšia vláda môže zasiahnuť aj ďalšie spoločnosti rovnakou požiadavkou. Ďalším problémom je, že rozhodnutie vlády Spojeného kráľovstva môže odštartovať trend po celom svete. Keď vlády uvidia, že sa takýto zásah do súkromia v Spojenom kráľovstve “prepiekol”, môžu aj ony skúsiť niečo podobné. To by viedlo k narušeniu súkromia užívateľov po celom svete.
Komentáre