APLIKÁCIE A HRYBezpečnosť

Aplikácie pre počasie môžu byť hrozbou: Skontrolujte si či vás náhodou nešpehujú!

Aplikácie pre počasie môžu byť najväčšou hrozbou, akú v smartfóne máme. Skontrolujte si, aké povolenia tieto aplikácie majú.

Azda naviac nebezpečným typom aplikácie pre smartfón sú aplikácie pre počasie. Tieto aplikácie sa častokrát skrývajú v oficiálnych obchodoch s nevinným vzhľadom, no práve tento typ aplikácie dokáže špehovať naše pohyby v smartfóne najčastešie. Dôvodom je práve to, že takáto aplikácia si môže vypýtať aj prístup k polohe, pričom nám to vôbec nepríde podozrivé. Mali by sme však sledovať, čo všetko ďalšie si takáto aplikácia vypýta. Objasnenie hrozieb takýchto aplikácií nám priniesol portál howtogeek.com, pričom nás informuje aj o tom, akú aplikáciu pre sledovanie počasia by sme si mali vybrať. A ak chcete svoje súkromie chrániť a vy, tak sa o týchto aplikáciách môžete niečo dozvedieť aj vy.

Vaša aplikácia pre počasie môže špehovať aj vás

Aplikácií tohto typu môžeme nájsť v Obchode Play či App Store pre iOS veľké množstvo. Aj keď vo svojom smartfóne už máme zvyčajne nejakú aplikáciu predinštalovanú a navyše sa na počasie môžeme pozrieť aj na webových stránkach, tak mnoho používateľov preferuje si takéto aplikácie nahrať do zariadenia. Nie každá aplikácia pre počasie však znamená len to, že nám prinesie prehľad o počasí, pričom to platí najmä pre bezplatné aplikácie, ktoré sa financujú z reklám.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Takéto aplikácie môžu byť menej transparentné k tomu, ako spracovávajú naše osobné údaje a v konečnom dôsledku môžu zbierať aj informácie o našej polohe, prípadne v niektorých prípadoch aj o našom zariadení a následne ich zdieľajú s tretími stranami. Takýmito tretími stranami môžu byť napríklad reklamné či analytické spoločnosti. Tie ich v konečnom dôsledku využívajú na cielenie personalizovaných reklám, čomu sa mnohí snažia vyhnúť. A z tohto zdieľania údajov ani nepodozrievajú aplikácie pre počasie.

Ako si môžeme svoje súkromie chrániť?

Pre ochranu nášho súkromia by sme mali byť obozretní k tomu, aké aplikácie si do zariadenia inštalujeme. Neplatí to však len pre aplikácie pre počasie, no aplikácie vo všeobecnosti. Využiť však môžete aj VPN, ktorá môže ochrániť vaše súkromie pred sledovaním tretích strán. Pred inštaláciou každej aplikácie by ste sa ale mali oboznámiť s tým, ako spracováva vaše údaje a aké údaje vlastne zbierajú. Vyhnete sa tak neskorším nepríjemnostiam, ktoré by mohli neskôr vzniknúť.

aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo väčšine prípadov sú aplikácie pre počasie, ktoré už máme pri kúpe smartfónu v systéme, bezpečné. Rovnako však záruku bezpečia prinášajú platené aplikácie, ktoré sa financujú iným spôsobom ako odpredávaním používateľských údajov. V každom prípade ale kontrolujte, akú politiku spracovávania údajov tieto aplikácie majú. Inštalujte si len tie, ktoré toto transparentne komunikujú so svojimi používateľmi.

Aké aplikácie pre počasie využívate vy? A viete, ako spracovávajú osobné údaje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close