Antarktída ukrýva „tajný svet“ 500 metrov pod ľadom: Čo v ňom našli prekvapilo aj samotných vedcov!

V rámci nového výskumu sa vedci pozreli hlboko pod ľad, do siete prepojených podzemných jazier a riek.

500 metrov pod ľadom sa nachádza tajný svet, prekypujúci životom
Zdroj: NIWA

Výskumníci z Antarktídy nahliadli 500 metrov pod ľad a objavili niečo, čo absolútne nečakali. Pod hrubou vrstvou sa nachádzal ukrytý ekosystém pozostávajúci z drobných živočíchov pripomínajúcich krevety, píše portál IFL Science.

Sondu vedci ponorili do jednej z mnohých riek ukrytých pod hrubou vrstvou antarktického ľadu. Pod povrchom sa nachádza sieť prepojených podzemných jazier a riek, ktoré nie sú pre výskumníkov, na rozdiel od objaveného ekosystému, ničím novým. Táto sieť je tvorená sladkou vodou a kvôli hrúbke ľadu, ktorá nad ňou leží, nie je úplne prístupná sondám. Len nedávno sa po prvýkrát vedcom podarilo spustiť sondu do tohto prostredia, a tak nie je prekvapením, že objavili prekvapivé a nové veci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Už dávnejšie sme vykonali niekoľko experimentov v iných častiach ľadovca a predpokladali sme, že máme celkom dobrú predstavu o tom, čo sa pod ľadom deje. Tentokrát sme však ostali prekvapení,“ vyjadril sa profesor Craig Stevens z NIWA.

Po spustení sondy do podzemnej rieky si spočiatku vedci mysleli, že sa niečo deje s ich kamerou. Záber však zaostrili a až potom vysvitlo, že sa pozerajú na zhluk drobných organizmov s veľkosťou okolo 5 milimetrov. Zaujímavosťou je, že počas 10 dní pozorovania sa ich výskyt menil. Rovnako stáva záhadou, odkiaľ tieto organizmy berú potrebnú potravu. Vedci plánujú odobrať vzorky vody a analyzovať možné živiny, ktoré sa v nej nachádzajú.

„Tím skákal od radosti. Okolo kamery plávalo obrovské množstvo živočíchov, čo naznačuje prítomnosť dôležitého ekosystému,“ vysvetľuje Stevens.

Vzácny objav

Vedci objav popisujú ako vstup do tajného sveta. Výskumníci nemajú veľa možností študovať podobné prostredia a tak túto možnosť využili najviac, ako sa dalo. Pod ľadom nechali niekoľko prístrojov, ktoré im pošlú potrebné informácie nielen o prostredí, ale aj o živote, ktorý sa v ňom nachádza.

Ukrytú rieku objavili pomocou satelitných obrazov, na ktorých si vedci všimli „zárez“ v ľade. Na základe tejto fotografie sa začali domnievať, že sa pod ľadom môže niečo ukrývať. Toto tušenie podporoval aj fakt, že sieť jazier a riek pod hrubou vrstvou antarktického ľadu nebola pre nich ničím novým.

Študovanie ľadovcov na Antarktíde má ešte jeden dôležitý význam. Ľadovce hrajú dôležitú úlohu pri skúmaní globálneho otepľovania. Pre vedcov je dôležité zistiť, ako sa budú správať v budúcnosti, pretože ľadovce ovplyvňujú hladiny morí a oceánov po celom svete. Zaujímavosťou je, že počas štúdie vedci pocítili následky erupcie sopky Tonga, ktorá sa odohrala 15. januára tohto roku. Jej následky cítili takmer všade a vedcov fascinovalo ako sopka vzdialená tisíce kilometrov, ovplyvnila odľahlú Antarktídu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre