SpravodajstvoVeda a výskum

Antarktický ľad odhalil ďalšie tajomstvo: Vedci študovali 150 rokov starý vzduch uväznený v ľade. Na čo prišli?!

Aký má tento objav dôsledky pre život na Zemi?

Vedci z UCI študovali vzduch, ktorý je uväznený vo vrstvách antarktického ľadu a zistili niečo o tom, koľko molekulárneho vodíka sa nachádza v našej atmosfére, píše portál Scitech Daily.

Tento druh vodíka je vedľajším produktom spaľovania fosílnych palív, pálenia biomasy, alebo oxidáciou metánu. Vedcom sa zároveň podarilo zistiť, že má dopad na globálne otepľovanie a ozónovú vrstvu. K výskumníkom z UCI sa pridali vedci z National Oceanic and Atmospheric Administration, University of Colorado Boulder a UC San Diego.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnými silami sa im podarilo zistiť, že množstvo molekulárneho vodíka v atmosfére narastá. Od roku 1852 do roku 2003 sa jeho hodnota zväčšila z 330 na 550 častí na miliardu. Vzorky, ktoré ich merania potvrdili boli zozbierané v blízkosti južného pólu.

„Starnúci vzduch sa hromadí v snehu nad kontinentálnym ľadovcom. Vzorky, ktoré máme nám ukazujú veľmi presnú kompozíciu našej atmosféry a aj to, ako sa postupom času menila,“ vyjadril sa hlavný autor štúdie, John Patterson.

John Patterson dodáva, že paleoatmosferická rekonštrukcia hladiny molekulárneho vodíka výrazne rozšírila naše chápanie antropogenických emisií, ktoré sa hromadili od začiatku industriálnej revolúcie. Patterson ďalej tvrdí, že veľké množstvo molekulárneho vodíka, ktorý sa v našej atmosfére nachádza, možno priradiť k ľudskej činnosti.

Znečistenie atmosféry?

Hlavným vinníkom sú podľa vedcov emisie, ktoré vznikajú z dopravy, no časť molekulárneho vodíka stále nemá jasný pôvod.

„Vládne nariadenia, ktoré sa týkali výfukových emisií, viedli ku zníženiu oxidu uhličitého v atmosfére. Rovnaký pokles hodnoty sme mali zaznamenať aj v prípade molekulárneho vodíka, no nestalo sa tak. Momentálne neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by nám povedali, že v 20. storočí nastal pokles molekulárneho vodíka v našej atmosfére. Je možné, že podceňujeme zdroje plynu, ktoré nepochádzajú z dopravných prostriedkov,“ vyjadril sa Patterson.

Vedci, ktorí sa podieľali na štúdii nás varujú. Je možné, že sa v budúcnosti objaví nový zdroj molekulárneho vodíka, ktorý prispeje k znečisteniu našej atmosféry. Dnes sa čoraz viac ľudí obracia k alternatívnym spôsobom pohonu vozidiel, ktoré fungujú na báze vodíka. Je preto reálnou pravdepodobnosťou, že v budúcnosti dôjde k úniku tejto molekuly do atmosféry.

Zdrojom emisií vodíka môžu byť aj futuristické autá, za predpokladu, že sa tieto koncepty dostanú reálne do výroby. Predpokladá sa, že by mohli vozidlá budúcnosti používať vodíkové palivové články. Práve tie by mohli byť v budúcnosti jedným z možných zdrojov znečistenia. Aký to bude mať dopad na našu planétu ale nie je známe.

Čo sa týka globálneho otepľovania, viacerí odborníci tvrdia, že sa nachádzame v kritickom bode. Stále môžeme zvrátiť tragédiu, no vyžaduje sa rýchla reakcia všetkých krajín sveta. Dokážeme sa v tomto prípade zomknúť a vyhnúť sa najhoršiemu scenáru? 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close