Anonymous opäť udreli. Zhodili viacero významných ruských webov, nabúrali sa do štátnych systémov a zverejnili ďalšie dáta

Hackerský kolektív Anonymous opäť udrel na Rusko. Znefunkčnili desiatky významných štátnych stránok a zverejnili ďalšie stovky GB dát.

Hackerský kolektív Anonymous nepovaľuje vo svojich kybernetických útokoch na Rusko ani počas sviatkov. Hackeri ešte vo štvrtok hlásili, že sa im podarilo zverejniť stovky GB dát zo serverov spoločnosti Gazprom Linde Engineering. Tento útok prišiel v krátkej nadväznosti potom, ako hackli Ruské ministerstvo kultúry.

Tango down

Anonymous v rámci série kybernetických útokov pod operáciou, ktorú nazvali Tango, zhodili viacero významných štátnych internetových stránok a systémov. Ako môžete nižšie čítať, tak sa im podarilo zhodiť platobný systém, ktorý sa využíva za účelom výberu mýta počas jazdy autom po diaľnici.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rusko používa systém Platon na účtovanie mýta vo výške 1,90 rubľov za kilometer pre nákladné autá nad 12 ton, zablokujme aj tento zdroj príjmu!“ píšu hackeri.

Stránky, prostredníctvom ktorých môžu šoféri zaplatiť mýto, nie sú do týchto chvíľ funkčné. Útok vyššie, ale nie je ojedinelým. Britskí hackeri hlásiaci sa ku Anonymous zverejnili rozsiahly zoznam ruských štátnych stránok, ktoré znefunkčnili. Medzi stránkami nájdeme napríklad web tajnej služby, či vlády.

Hackerká bunka Spid3r medzičasom znefunkčnila internetové stránky colného úrady, Ministerstva zdravia a štatistického úradu.

Hackeri ďalej zverejnili aj databázy zo spoločnosti Continent Expres. Hovoria, že únik obsahuje 400 GB dát. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o najväčšiu ruskú cestovnú agentúru. Za týmto kybernetickým útokom stoja hackeri zo známej skupiny NB65, ktorým sa v minulosti podľa všetkého podarilo narušiť riadny chod ruského špiónskeho satelitu.

Anonymous rovnako hovorí, že sa im podarilo získať prístup do ruského systému SCADA. Ide o riadiaci systém, ktorý je určený na zber, analýzu a vizualizáciu údajov z priemyselných zariadení. Operátori prostredníctvom systému môžu prezerať kritické merania, ako sú teplota, vibrácie, spotreba energie a ďalšie podrobnosti naprieč priemyselnými zariadeniami. Tento systém zároveň slúži aj na ovládanie vzdialených ventilov, motorov, ale aj čerpadiel.

Útok skupiny Anonymous pravdepodobne spočíval v zmene parametrov systémov súvisiacich s dodávkami plynu a následnom zablokovaní prístupu k nemu. Záznam zobrazuje aj zmenený dátum, čo môže ovplyvniť nesprávnu činnosť iných systémov.

Zdá sa, že Rusi nebudú mať počas sviatkov čas, aby si vydýchli a ich technologická štruktúra, bude aj naďalej v hľadáčiku hackerov, ktorí viackrát prízvukovali, že pokiaľ Rusko nestiahne vojakov z Ukrajiny, tak útoky budú budú zintenzívňovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre