Spravodajstvo

Anonymous napadli ruské televízne kanály a streamovacie platformy, aby Rusom ukázali, čo robí Putinov režim na Ukrajine

Hackeri z Anonymous sa nabúrali do niekoľkých ruských televíznych kanálov a streamovacích platforiem, aby odvysielali zábery z Ukrajiny.

Ruská propagandistická mašinéria zažíva ťažké časy. Dôvodom sú najmä útoky hackerov zo skupiny Anonymous, ktorí deň čo deň hlásia jeden úspešný hackerský útok za druhým.

Zatiaľ, čo ruský úrad pred média, Roskomnadzor obmedzuje viacero médií v šírení správ o tom, čo sa na Ukrajine deje, tak hackeri z Anonymous robia presný opak. Len si pripomeňme, že Roskomnadzor nedávno obmedzilo niekoľko médií v ich práci a zároveň aj zamedzilo občanom krajiny prístup k sociálnym sieťam, ako sú Facebook, Twitter, či videoserver YouTube, ku ktorým sa dnes z územia Ruska bez použitia VPN služieb už nepripojíte. Rovnako treba spomenúť, že štátny regulátor oznámil, že za šírenie správ, ktoré nepochádzajú z oficiálnych štátnych zdrojov, či za označovanie „vojenskej operácie“ za akt vojny, či inváziu, dnes hrozí 15-ročné väzenie.

Inými slovami, režim Vladimíra Putina sa snaží obmedziť dostupnosť informácií bežným Rusom.

Hackeri napadli ruské televízne kanály

Najnovšie hackeri z Anonymous hlásia, že sa im podarilo nabúrať nielen viaceré ruské televízie, ale aj streamovacie služby, prostredníctvom ktorých pustili zábery z Ukrajiny, aby sa občania Ruska dozvedeli, že nejde o žiadnu „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine ako hovoria miestne média, ale o vojnu.

„Hackerský kolektív #Anonymous sa nabúral do ruských streamovacích služieb Wink a Ivi (niečo ako Netflix) a živých televíznych kanálov Russia 24, Channel One, Moscow 24, aby odvysielal vojnové zábery z Ukrajiny“ píšu hackeri v statuse nižšie.

Rovnako treba uviesť, že nejde o prvý útok tohto druhu. Podobný útok hackeri zrealizovali aj koncom februára, kedy sa im rovnako podarilo nabúrať riadny chod niekoľkých televíznych staníc. Ako aj v poslednom prípade, tak aj v tomto, odvysielali zábery z územia Ukrajiny.

Rusko chce odpojiť svojich občanov od globálneho internetu

V súvislosti s cenzúrou treba spomenúť, že v dnešných skorých hodinách sa na internete objavili dokumenty, ktoré získali hackeri z Anonymous, ktoré hovoria o tom, že Rusko sa chce odpojiť od globálneho internetu.

Za týmto účelom chcú Rusi prekonfigurovať DNS servery. Pre tých, ktorí nevedia, tak DNS servery sú akýmsi mostom medzi používateľmi a stránkami. Starajú sa totiž o to, že prekladajú IP adresy stránok do slovnej podoby a naopak. Ako odhalili dokumenty, tak Rusko chce, aby občania krajiny mohli pristupovať len k stránkam z územia Ruska.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close