Anonymous hackli ruskú štátnu firmu, ktorú označili za „prístrešok“ pre online špiónov. Plánujú zverejniť stovky GB dát!

Anonymous dali spoločnosti ultimátum. Ak ich neuposlúchnu, tak zverejnia stovky GB citlivých dát.

anonymous rusko_kyberneticky utok
Zdroj: Vosveteit.sk, toppng.com

Hackerský kolektív Anonymous nepoľavuje v snahe pomôcť Ukrajincom v obrane proti Ruskej agresii v kybernetickom priestoru. V priebehu uplynulých dní sme mohli byť svedkami viacerých útokov. Spomenúť môžeme napríklad nabúranie sa do serverov spoločnosti ALET. Ide o firmu, ktorá zastupuje miestne spoločnosti v colnom konaní. Gro biznisu ALETu plynie z energetického priemyslu. Hackeri celkovo zverejnili 1,1 milióna e-mailových správ. Správy obsahujú informácie najrôznejšie charakteru vrátane podrobnosti ohľadne kontraktov, cien a ďalších materiálov o transakciách týkajúcich sa vývozu nerastných surovín.

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva hackerská bunka NB65, ktorá v minulosti už niekoľkokrát ukázala svoje schopnosti. Ide o hackerov, ktorým sa podarilo napríklad znefunkčniť ruský špiónsky satelit, alebo nabúrať sa do banky JSC Bank.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Anonymous sa nabúrali do serverov spoločnosti CorpMSP

Hackeri najnovšie hovoria, že získali 675 GB dát zo spoločnosti CorpMSP. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o štátnu platformu pre podnikateľov. CorpMSP ponúka rôzne služby, od sprostredkovania pôžičiek, právnej podpory, cez mentoring, až po školenia.

Pridružení hackeri k Anonymous v rámci oznámenia píšu, že získali citlivé dáta vrátane zoznamu klientov, bánk, štátnych inštitúcii a podobne, s ktorými spolupracujú. Rovnako vravia, že odhalili aj viacero kontraktov s Ministerstvom obrany Ruska. Čo je však najviac bijúca informácia do oči, ktorú hovoria hackeri je, že identifikovali obchodné aktivity spoločnosti, ktoré majú známky podvodu a špiónstva. Hackeri konštatujú, že to čo odhalili ich vedie k tomu, že ide o fiktívnu vládnu spoločnosť, ktorá zastrešuje digitálnych špiónov FSB. V oznámení ďalej píšu, že spoločnosť špehuje online aktivity rôznych podnikateľských subjektov prostredníctvom šifrovania SSH a HTTPS poverení.

NB65 deklarujú, že vymazali zálohy zo serverov spoločnosti a existujúce dáta zašifrovali vylepšeným ransomwarom Conti. Mimochodom, ransoware conti pôvodne pochádza od ruských hackerov. Výzva hackerov je však nejasnou. Žiadajú CorpMSP, aby ich do 3 dni kontaktovali podľa pokynov v priloženom textovom dokumente. Ak tak nespravia, tak hovoria, že dáta, ku ktorým sa dostali, zverejnia. Čo je však predmetom ďalšej komunikácie, po ktorej hackeri volajú, nie je jasné.

Záverom treba povedať, že slová hackerov aktuálne nie je možné riadne verifikovať a až nasledujúce dni ukážu, či vravia pravdu alebo nie. Na druhej strane je potrebné uviesť, že hackerská bunka NB65 už viackrát ukázala, že je schopnou a ich slová nie je dobré brať na ľahkú váhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre