BezpečnosťSpravodajstvo

Anonymous hackli ďalšie ruské stránky. Kybernetické útoky pribúdajú ako huby po daždi

Hackeri z Anonymous v kybernetických útokoch, ktorých cieľom je pomôcť Ukrajincom na kybernetickom fronte v bojoch proti Rusku, nepoľavujú.

Rusko potom, ako napadlo nášho východného suseda, tak sa stalo najviac hackovanou krajinou na svete. Dopomohli k tomu i hackeri z Anonymous, ktorí po začatí invázie Ruska naprieč Ukrajinou oznámili, že pomôžu nášmu východnému susedovi na kybernetickom fronte.

Anonymous sa v priebehu posledných dní nabúrali napríklad do jednej z najvýznamnejších ruských právnických spoločnosti, z ktorej vydolovali viac ako 1TB dát. Spomenúť môžeme ale aj nabúranie sa do serverov najväčšieho mediálneho regionálneho holdingu, ktorý zdržuje viac ako jednu stovku rádií. Tých útokov bolo ale oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kybernetické útoky pribúdajú

Najnovšie hackeri hlásia, že sa im podarilo narušiť riadny chod viacerých významných ruských webových stránok. Ide o stránky miestnych organizácií, ale aj o jeden štátny web. Konkrétne upozorňujú na znefunkčnenie spravodajského portálu Pravdapskov, stránky Ministerstva výstavby Ruska a operátora MegaFon – druhého najväčšieho mobilného operátora a tretieho najväčšieho telekomunikačného operátora v krajine. A hoci ubehlo od útoku už pomerne veľa času, tak do týchto chvíľ sú webové stránky spomínaných organizácií nedostupné.

Anonymous okrem iného v priebehu posledných týždňov hackli aj Rosatom. Ide o štátneho giganta, ktorý pôsobí v oblasti jadrovej energie. Zo serverov inštitúcie vyplávalo na povrch viac ako 800-tisíc dokumentov, ktoré spolu mali cez 5 GB dát. Prípadne môžeme spomenúť aj ďalší únik informácií, počas ktorého vyplával na povrch menný zoznam popredných predstaviteľov spravodajského riaditeľstva krajiny (GRU / Glavnoye Razvedyvatelnoye Upravlenie). Ide o organizáciu, ktorá priamo zodpovedá ruskému prezidentovi. Tento únik dát je o to významnejší, že GRU nemá svoju vlastnú verejnú webovú stránku a verejne sa k svojim členom, ale ani k aktivitám, nehlási. Jeho štruktúra, čísla zamestnancov a financovanie sú štátne tajomstvá.

Nateraz sa zdá, že kybernetické útoky na Rusko budú aj naďalej pribúdať. Hackeri totiž deklarovali, že pokiaľ ruskí vojaci neopustia Ukrajinu, tak v kybernetických útokoch nepoľavia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close