Spravodajstvo

Anonymous dali do pozornosti Rusov, hackli miestne rádio. Toto cez neho spustili, aby podporili Ukrajincov!

Bolo hacknuté ďalšie ruské médium. Tentokrát ide o miestne rádio Kommersant FM, ktoré je odnožou novín Kommersant.

Aktuálny konflikt u nášho východného suseda, ktorý vyvolalo Rusko, sa nevedie len na zemi, ale aj v kybernetickom fronte. Potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak veľká časť hackerov pod krídlami Anonymous deklarovala pomoc Ukrajincom. Anonymous doposiaľ vykonali tisícky úspešných kybernetických útokov, prostredníctvom ktorých narušili riadny chod médií, firiem, ale aj štátnych inštitúcií. Rovnako ale pomáhajú aj šíriť informácie, ktorých dostupnosť naprieč Ruskom je obmedzená.

Dôvodom je, že miestny cenzorský úrad zablokoval, či obmedzil veľkú časť médií, ktoré písali o vojne v iných notách, ako povoľujú úrady. Roskomnadzor ďalej zablokoval nielen nepohodlné spravodajské stránky, ale aj viacero sociálnych sietí vrátane Facebooku, VPN služieb a naposledy aj internetový prehliadač Tor, prostredníctvom ktorého bolo možné obchádzať cenzúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Anonymous v súvislosti s blokovaním informácií naprieč Ruskom, hackli v minulosti miestne televízie, v ktorých pustili zábery z Ukrajiny, aby Rusi videli, čo pácha Putinov režim.

Miestne rádio hralo ukrajinskú hymnu a protivojnové piesne

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva ďalší kybernetický útok hackerov Anonymous. Tentokrát sa im podarilo narušiť riadny chod miestneho rádia Kommersant FM. Ide o rádio, ktoré je odnožou miestnych novín Kommersant. Ako píšu hackeri nižšie, tak miestne rádio potom, ako ho hackli, hralo ukrajinskú hymnu a protivojnové piesne, ako je napríklad ‘I don’t need a war’ od ruskej rockovej skupiny Nogu Svelo.

„#Anonymous #OpRussia Obedňajší bulletin ruskej rozhlasovej stanice bol prerušený #Ukrajinskou štátnou hymnou a protivojnovými piesňami, pretože Anonymous hackuje #Rusko na podporu #Ukrajiny“, píše známa hackerská bunka Anonymous, PuckArks upozorňujúc na článok metro.co.uk.

Túto informáciu medzičasom potvrdil aj Alexej Vorobjov, ktorý je editorom stanice. Ďalej uviedol, že nateraz nevedia, kto je pôvodcom tohto kybernetického útoku.

„Naozaj nás hackli.“ Technici teraz zisťujú pôvod tohto útoku a snažia sa niečo urobiť s internetovým streamom. Vysielanie rozhlasovej stanice sa nezmenilo, pokračuje ďalej. Čo sa týka internetového streamu, zdá sa, že bol napadnutý“, uvádza sa v publikovanom statuse nižšie.

Mimochodom, niekoľko dní dozadu sa podarilo proruským hackerom na krátko narušiť riadny chod časti ukrajinských médií. Stalo sa tak počas vysielania futbalového zápasu, kedy naprieč kanálmi Fuotball 1 & Indigo Ukraine, Ukraine 24, či UA:Firs, šírili ruskú propagandu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close