Anestézia mozog úplne „nevypne“: Štúdia ukazuje, čo sa deje v našom mozgu, keď nás uvedú do umelého spánku

"Mlieko amnézie", ako sa propofol nazýva, drasticky zmení funkcie nášho mozgu, no neodstaví ho úplne.

mozog pamat
Zdroj: pixabay.com (anaterate)

Vedci z inštitútu MIT vytvorili unikátnu detailnú štúdiu, ktorá sa zaoberá účinkami propofolu. Ide o látku, ktorá sa bežne používa počas anestézie na ľudský mozog. Vedci si všimli, že látka ovládne mozog a množstvo regiónov začne medzi sebou komunikovať prostredníctvom pomalých rytmov, píše portál inštitútu.

Propofol je druh hypnotika, ktorý sa podáva cez žily a slúži na vyvolanie a udržiavanie celkovej anestézie. Táto látka nahradila thiopental sodný, ktorý sa rovnako používal na uvedenie človeka do stavu anestézie. Propofol sa ale považuje za „čistejšiu“ látku, pretože vedie k rýchlejšiemu a hladšiemu prebudeniu, než v prípade thopentalu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Propofol ale nie je látka, ktorá sa používa na utlmenie bolesti. Spája sa však s rôznymi opioidmi, napríklad fentanylom. Propofol vyzerá ako biela kvapalina, ktorá sa vďaka svojim účinkom v lekárskych kruhoch nazýva aj mlieko amnézie.

Ak sa po užití propofolu medzimozog stimuluje prostredníctvom elektriny, obnovia sa vyššie frekvencie vĺn, čo znamená prebudenie. Táto štúdia je odpoveďou na rozšírený mýtus, že anestézia jednoducho náš mozog vypne. Autori štúdie vysvetľujú, že to nie je úplne pravda, pretože propofol len zmení spôsob, akým sa mozgové rytmy šíria. Priznávajú, že je to drastická zmena, no takýto mozog stále nemožno považovať za „vypnutý“.

Čo sa deje s mozgom počas anestézie?

Komunikácia v našom mozgu prebieha na frekvenciách od štyroch do sto hertzov. Propofol zmení komunikáciu medzi regiónmi na frekvenciu jedného hertza. Autori štúdie vysvetľujú, že práce zameriavajúce sa na rytmy v mozgu môžu priamo viesť k zvýšeniu bezpečia pacienta. Nová práca skúma zmeny v mozgu, ktoré nastávajú hneď po uložení pacienta do stavu bezvedomia po dávke propofolu. Štúdia skúmala aj to, v akej hlbokej anestéze sa pacienti nachádzajú a ako rýchlo sa dokážu zotaviť, keď dávkovanie propofolu skončí.

Na to, aby dokázal byť mozog pri vedomí musí byť celý kortex na jednej vlne. Jedna z teórií tvrdí, že propofol narúša bežné mozgové funkcie komunikačných dráh, čím narúša schopnosť kortexu komunikovať. Vedci si skúmaním vrstiev kortexu všimli, že gama vlny s vyššou frekvenciou vo vyšších vrstvách ustúpili. Gama vlny sa spájajú s novými informáciami, či už vizuálnymi alebo auditívnymi. V hlbších častiach mozgu došlo k ústupu alfa a beta vĺn, ktoré riadia spracovanie informácií prenášaných gama vlnami.

Zaujímavosťou je, že keď tím vedcov stimuloval medzimozog pulzom o frekvencii 180 hertzov, účinky propofolu pominuli. Simulácia ukázala stav zobudenia sa, ktorý sprevádzal nárast intenzity signálov. Vedcom sa v novej štúdii podarilo na základe poznatkov vytvoriť model, pomocou ktorého môžu priamo merať kedy pacient upadá do stavu bezvedomia, ako hlboko sa v tomto stave nachádza a za aký čas sa prebudí, ak sa dávkovanie propofolu skončí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre