Android telefóny si požičajú z Apple smartfónov funkciu Stolen Device Protection, ktorá zlodejom mobilov znepríjemní život
Google pracuje na podobnej funkcii, ako je "Stolen Device Protection", ktorú nájdeme v smartfónoch iPhone od spoločnosti Apple.
Android už dnes disponuje niekoľkými funkciami, ktoré dokážu znepríjemniť zlodejovi život. Jednou z nich napríklad je, že keď ti zlodej vytrhne z ruky smartfón, tak dôjde k jeho zablokovaniu. Následne pomocou funkcie Nájdi moje zariadenia, môžeš lokalizovať telefón, kde sa práve nachádza. Po novom môžeš dokonca odhaliť miesto tvojho mobilu, kde sa nachádza, aj keď je vypnutý.
Zdá sa ale, že Google pracuje na novej funkcii, podobnej ku tej, ktorú nájdeme v mobiloch od spoločnosti Apple. Android telefóny totiž pravdepodobne dostanú vlastnú verziu funkcie „Stolen Device Protection“, ktorú nájdeme v telefónoch iPhone.
V súčasnosti, keď sa tvoj mobil dostane do nesprávnych rúk, tak väčšina aplikácií ponúka určitú úroveň zabezpečenia. Väčšinou sa spoliehajú na sken prsta alebo tváre. No je tam jedno ale, ktorým je, že tieto aplikácie ponúkajú aj alternatívnu možnosť, ako ich otvoriť, ktorou je ich odomknutia cez heslo PIN či vzor. Znamená to, že útočník môže potenciálne obísť biometrické overenie. Rovnako sa to týka aj odomknutia samotného mobilu. Na funkciu nižšie upozornil web androidauthority.com.
Zlodejovi tvojho mobilu už nepomôže, keď odhalí tvoj PIN
V Android telefónoch by sa ale mohla v budúcnosti objaviť funkcia „Identity Check“, teda kontrola identity, ktorej cieľom je zabrániť situácii, aby sa niekto dostal do aplikácií alebo telefónu cez heslo PIN či vzor. Táto funkcia by mala fungovať tak, že akonáhle sa tvoj telefón dostane mimo „dôveryhodných miest“, ako je napríklad tvoj dom či práca, tak funkcia odomknutia aplikácií alebo telefónu, bude vyžadovať biometrické overenie. Pre zlodeja by to znamenalo, že do tvojho telefónu sa dostane o poznanie ťažšie, ak vôbec získa do neho prístup. Treba ale povedať, že podľa dostupných informácií, pôjde o voliteľnú funkciu. Inými slovami, aby fungovala, tak ju budeš musieť povoliť.
Trusted places for Mandatory biometric
What could this be ? pic.twitter.com/fcj13x1BEt
— AssembleDebug (Shiv) (@AssembleDebug) September 13, 2024
Neprehliadnite
Implementácia tejto funkcie do telefónov s Androidom nemusí byť pritom tak náročnou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Funkciu dôveryhodných miest totiž už ponúka aj dnes. Ide o nástroj, pomocou ktorého si môžeš nastaviť, aby telefón od teba nepýtal sken prsta či tváre, resp. heslo, aby si sa dostal do zariadenia, keď sa nachádza na dôveryhodnom mieste, ktoré si si v minulosti uložil. Ide o funkciu chytrý zámok.
Podľa dostupných informácií, aby funkcia Identity check fungovala, tak bude cez Google Play sledovať polohu tvojho mobilu a komunikovať s operačným systémom, aby došlo k spusteniu overenie cez biometriu, keď sa tvoj mobil bude nachádzať mimo dôveryhodných miest.
Záverom treba ale povedať, že táto funkcia, hoci významne sťaží útočníkovi prístup do zariadenia, tak to automaticky nebude znamenať, že tvoj mobil bude nedobytným ostrovom. Tento nástroj ale vystaví červenú príležitostným zlodejom, pre ktorých bude takto získaný telefón prakticky nepoužiteľný. Čo sa týka dostupnosti samotnej funkcie, tak aktuálne nemáme bližšie podrobnosti, kedy ju Google pre Android sprístupní. V súčasnosti je v aktívnom vývoji.
Komentáre