AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Android používatelia môžu závidieť. Apple vám odteraz prezradí, aké dáta od vás vývojári požadujú ešte pred stiahnutím aplikácie

iOS zavádza prvok, ktorý prináša viac transparentnosti do toho, aké dáta sú o používateľoch zbierané

Súkromie je čoraz frekventovanejšou témou obzvlášť v prípade smartfónov, ktoré sú studnicami informácií. V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli tip na Android aplikáciu BurnerGuard, ktorá je schopnou identifikovať oprávnenia, ku ktorým pristupujú nainštalované aplikácie v smartfóne. Okrem iného ponúka aj dodatočné funkcionality v podobe aktívneho upozornenia na situácie, kedy aplikácie v reálnom čase pristupujú ku kamere alebo ku mikrofónu smartfónu. Inými slovami, prináša „transparentnosť“ v prehľadnejšej podobe do toho, ku akým dátam a informáciám pristupujú aplikácie.

Najnovšie spoločnosť Apple zavádza do praxe nové pravidlá ochrany a súkromia, ktoré prinesú viac informácií o tom, aké dáta môžu byť aplikáciami zbieranými a to ešte pred samotným stiahnutím aplikácie, či hry. Od 8. decembra sa od vývojárov 3. strán na iOS platforme vyžaduje, aby tieto informácie deklarovali. Rovnako sa toto opatrenie týka aj natívnych aplikácií.  Na tému upozornil portál nextpit.com.

Viac transparentnosti

Okrem iného tieto informácie budú verejne dostupnými v obchode v rámci popisu aplikácie. Nižšie si môžete pozrieť náhľad, ako budú znázornené. 

Apple nove pravidla_sukromie
Zdroj: developer.apple.com

Zároveň spoločnosť Apple zavádza nové informačné štítky, ktoré vás budú aktívne informovať o tom, aké dáta vývojári od vás požadujú ešte pred stiahnutím aplikácie. Štítky ochrany súkromia v systéme iOS 14.3 sú zároveň rozdelené do troch kategórií: „údaje použité na vaše sledovanie“, „údaje spojené s vami“ a „údaje, ktoré s vami nie sú spojené“.

Ďalej bezpochyby treba spomenúť význam kategórie „údaje použité na vaše sledovanie“, ktorá bude používateľov zaujímať pravdepodobne v najväčšej miere. Tento štítok znamená, že vývojár aplikácie prepája údaje z aplikácie s údajmi z aplikácií alebo webov iných spoločností na účely cielenej reklamy. Zároveň  sledovanie tiež znamená zdieľanie informácií o používateľoch alebo zariadeniach so spoločnosťami, ktoré ich predávajú, napríklad s dátovými sprostredkovateľmi. 

Všetky vyššie popísane zmeny sú uvoľnené vo verzii aktualizácie iOS 14.3 a vyžadované sú pre všetky aplikácie v systémoch iOS, iPadOS, MacOS, WatchOS a TVOS.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close