Android 13 umožní šikovným spôsobom šetriť vašu batériu: Čo poviete na túto funkciu?

Spoločnosť Google v posledných aktualizáciach pracovala na zlepšení výdrže batérie, niekedy aj drastickým spôsobom.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Batéria je jedným z najdôležitejších parametrov smartfónu. Síce postupom času stráca svoju kapacitu a už nikdy nebude taká, ako počas prvého roku používania, no o tom, či vám smartfón vydrží celý deň, alebo len pol dňa rozhodujú aj aplikácie spustené na pozadí.

Náročné aplikácie pochopiteľne vyžadujú viac energie, čo sa odzrkadlí aj na vašich percentách, no nie vždy sa dá jednoducho určiť, ktorá aplikácia to je. Spoločnosť Google sa rozhodla tento problém adresovať v novej verzii Androidu. Od verzie 13 vám bude zariadenie posielať notifikáciu o neprimeranom využívaní batérie procesmi prebiehajúcimi na pozadí, informuje portál Android Police.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Notifikácia sa na zariadení objaví v prípade že aplikácia spotrebuje veľké množstvo batérie za 24 hodín. Google upozorňuje, že zariadenie odhalí len aplikácie, ktoré fungujú na pozadí a nie tie, ktoré sú aktívne. Po prvom upozornení sa ďalšie varovanie objaví za 24 hodín. Zároveň sa objavuje aj zoznam aplikácií, ktoré budú z monitorovania automaticky odstránené.

Android 13 vás nevaruje v prípade, keď pôjde o systémovú aplikáciu, VPN aplikáciu, aplikáciu v režime demo, alebo aplikáciu, ktorá má povolený neobmedzený prístup v nastaveniach. Android 13 zároveň dokáže odhaliť prípady, kedy aplikácia v popredí pracovala najmenej 20 hodín. V tom prípade odošle upozornenie o tom, že konkrétna aplikácia bola spustená dlhú dobu. Kliknutím na upozornenie sa vám otvoria nastavenia, kde sa môžete ďalej rozhodnúť, čo s aplikáciou urobíte.

Krok správnym smerom

Spoločnosť Google sa v poslednej dobe pokúšala urobiť všetko pre to, aby predĺžila výdrž smartfónov. Vo verzii Android 12 zaviedla výrazné zmeny v tom, ako aplikácie na pozadí fungujú. Zároveň postupne zavádzala kroky k tomu, aby užívateľ mohol jednoducho zistiť, ktorá aplikácia je najnáročnejšia z hľadiska spotreby batérie.

Zmeny, ktoré priniesol Android 12 myslel Google dobre, no išlo o pomerne drastické riešenia. Google zaviedol takzvaný „PhantomProcessKiller“, funkciu, ktorá dokázala vypnúť iné procesy na pozadí, ak začali využívať príliš veľa zdrojov. Pre niekoho to bol užitočný nástroj, ktorý šetril batériu, no pre iných išlo o veľký zásah do fungovania ich aplikácií. Android 13 by mal tieto problémy adresovať a hoci sa tejto funkcie nezbaví, dá vám možnosť ju vypnúť.

Už od verzie Android 8.0 Oreo sa objavujú upozornenia v prípade, ak si nejaká aplikácia pýta veľké množstvo výkonu. V prípade novej verzie Android 13 spoločnosť Google zaviedla menej „otravný“ prístup. Notifikácie sa vám objavia len raz za 24 hodín.

Majitelia podporovaných zariadení Pixel môžu Android 13 vyskúšať už teraz. Treba však spomenúť, že ide o testovaciu verziu, teda nemusí fungovať tak, ako má a môžu sa objaviť buď menšie, alebo väčšie chyby. V prípade všetkých testovacích verzií sa odporúča inštalácia len v prípade, ak máte k dispozícii iné zariadenie so stabilným operačným systémom. Testovacie verzie operačných softvérov ale nie sú mierené pre bežného používateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre