Android 11 má vo svojich zariadeniach stále málo používateľov. Ktorá verzia Androidu je aktuálne najrozšírenejšou?

Najrozšírenejšou verziou Androidu je Android 10, ktorý pokrýva viac ako jednu tretinu trhu.

Android (1)
Zdroj: unsplash.com (Denny Müller)

Hoci distribúcia nových verzií operačného systému Android sa z roku na rok zlepšuje, tak mnoho používateľov tento progres nevidí v takej miere, ako by si prialo. Posledné týždne okrem toho, že sú predstavované viaceré nové modely smartfónov s Androidom 11, tak môžeme vo zvýšenej miere čítať správy o jeho distribúcii pre staršie modely zariadení. Napríklad najnovšiu verziu Androidu majú už smartfóny z produktových rád ako Galaxy S20, S21, Note 20, Mi 10, M 11, Redmi K30, Poco F2 Pro a podobne.

Otázkou však je, koľko požívateľov má reálne vo svojich smartfónoch najnovšiu verziu operačného systému Android? Na túto otázku prináša odpoveď služba appbrain.com, ktorá prostredníctvom aplikácií využívajúcich ich vývojárske nástroje, monitoruje distribúciu jednotlivých verzií Androidu. Konkrétne hovoríme o vzorke viac ako 100-miliónov smartfónov (pozn. redakcie: údaje, ktoré ponúka Google ohľadne distribúcie jednotlivých verzií operačného systému zo služby Android Studio, neboli aktualizovanými od apríla minulého roka).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vyzerá distribúcia jednotlivých verzií Androidu k dnešnému dňu?

Ešte začiatkom decembra minulého roka sme vám priniesli správy, kedy sme vás informovali o tom, že najrozšírenejšou verziou je Android 10, ktorý pokrýval 31,6% trhu. Android 11 bol distribuovaný v tom čase len do 0,1% smartfónov. 

Dobrou správou je, že novšie verzie Androidu, teda verzia 10, či 11, nabrali za uplynulé 3 necelé mesiace na sile. Konkrétne môžeme hovoriť, že Android 10 podrástol o približne 5%, zatiaľ čo Android 11 nájdeme dnes už v približne 2,5% zariadeniach. Nižšie v grafe si môžete pozrieť trend rozloženia síl jednotlivých verzií operačného systému, ktorý poháňa väčšinu smartfónov na svete.

distribucia jednotlivych verzii Androidu
Zdroj: appbrain

Nižšie si môžete pozrieť aktuálne rozloženie síl jednotlivých verzií Androidu v %:

  • Android 4 (Ice Cream Sandwich) – 0,1%
  • Android 4.1-3.3 (Jelly Bean) – 0,7%
  • Android 4.4 (KitKat) – 1.9%
  • Android 5.0 – 5.1 (Lollipop) – 5,2%
  • Android 6 (Marshmallow) – 6,5%
  • Android 7.0 – 7.1 (Nougat) – 8.8%
  • Android 8.0 – 8.1 (Oreo) – 16,4%
  • Android 9 (Pie) – 22,2%
  • Android 10 – 35,7%
  • Android 11 – 2,4%

Ktorú verziu operačného systému Android máte vy vo svojom smartfóne vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre