Americké vojnové lode budú využívať prelomový systém TRAM. Budú mať nepredstaviteľnú výhodu v boji
Americké námorníctvo úspešne demonštrovalo spôsob prebíjania vertikálnych odpaľovacích zariadení priamo na mori.
Americké námorníctvo predstavilo prelomový systém prebíjania vertikálnych odpaľovacích zariadení priamo na mori, čo je prvýkrát v histórii, kedy sa niečo také armáde podarilo.
Ide o demonštráciu nového systému TRAM (Transferrable Reload At-sea Method), ktorá bola predstavená na palube krížnika USS Chosin. Americké námorníctvo opisuje systém ako hydraulické zariadenie, ktoré vložilo prázdny raketový kanister do vertikálneho odpaľovacieho systému MK 41. Loď sa počas demonštrácie nachádzala na otvorenom mori pri pobreží San Diega, informuje portál Amerického námorníctva.
“Úspešná demonštrácia značí mimoriadne dôležitý krok vpred pre našu schopnosť opätovne vyzbrojiť vojnové lode na mori. Ide o najvyššiu prioritu podľa tajomníka Amerického námorníctva, Carlosa Del Tora,” píše Americké námorníctvo.
Výhoda v bojových podmienkach
TRAM systém je revolučný a môže zmeniť povahu vojny na mori. Vďaka schopnosti prezbrojiť vojnové lode môže námorníctvo vykonávať dlhšie operácie na otvorenom mori. Test na mori prišiel krátko po úspešnej demonštrácii na súši, ktorá prebehla v júli tohto roku.
Tento systém doplní výzbroj vojnovej lode počas UNREP (pozn. Underway Replenishment) procesu. Ide o situáciu, kedy sa zásobovacia loď spojí s bojovou loďou a prinesie jej kriticky dôležitý materiál, napríklad jedlo alebo palivo.
“Bojová loď môže ostať blízko bojovej oblasti a dostane nové palivo, zásoby a vďaka systému TRAM aj dôležitú muníciu. Všetky dôležité zásoby získa loď naraz, čím šetrí čas, ktorý by inak vynaložila na cestovanie a zásobovanie. Tento získaný čas môže stráviť bojová loď v konflikte,” vyjadril sa kapitán Amerického námorníctva, Arleigh Burke.
Americká loď USS Chosin pomocou systému TRAM doplnila muníciu lodi USNS Washington Chambers. Nový systém ukázal, že vojnová loď dokáže dlhšie ostať v konflikte a získať ďalšiu muníciu pre vertikálny odpaľovací systém, ktorý slúži na streľbu rakiet dlhého doletu. Úspešná demonštrácia znamená, že systém TRAM je pripravený na aktívne nasadenie. Námorníctvo predpokladá, že by mohlo začať vybavovať lode týmto systémom do dvoch, maximálne troch rokov.
Neprehliadni
Nové ofenzívne možnosti pre americkú armádu
Vzdušné sily Spojených štátov v auguste predstavili novú zbraň Quicksink, ktorá dokáže s ľahkosťou prelomiť nepriateľské lode na dva kusy. Ide o systém, ktorý premení lacnú “hlúpu” bombu na presnú protilodnú raketu. Ako vysvetľujú inžinieri, moderné zbrane sú mimoriadne efektívne a dnes už dokáže aj malá hlavica zneškodniť cieľ, ktorý by si pred niekoľkými dekádami vyžadoval kobercové bombardovanie alebo ťažkú delostreleckú paľbu. Ich nevýhodou ale je, že sú nákladné.
Súčasný geopolitický vývoj spôsobil, že svetové krajiny hľadajú lacnejšie alternatívy, ktoré môžu skladovať vo veľkom. Príkladom nákladnej modernej zbrane je torpédo Type 46, ktoré dokáže loď zasiahnuť s takmer 44 kg výbušniny PBXN-103. Jedno torpédo však stojí viac ako milión amerických dolárov a po výstrele okamžite prezradí, že sa v oblasti nachádza ponorka.
Momentálne americké sily strážia Indopacifický región a potrebujú zbraň, ktorá môže vystreliť rýchlo, na veľké vzdialenosti a nie je drahá. Riešenie predstavuje protilodná zbraň, ktorú vystrelí americké letectvo.
Quicksink je zbraňovým systémom, ktorý môžu niesť stíhačky alebo bombardéry. Ide o variant JDAM systému, ktorý premení nenavádzané bomby na smart muníciu. JDAM je systém, ktorý sa pripevní na bombu a dá jej navádzací systém a letky. Quicksink je v tomto smere veľmi podobný ako systém, ktorý pracuje s podmorskými mínami. Quicksink má však laserové senzory, ktoré bombe umožnia presne sa zamerať na stojatú alebo pohybujúcu sa loď. Ak ťa Quicksink zaujal, viac o tomto ofenzívnom systéme nájdeš v tomto článku.
Komentáre