Americké letectvo úspešne otestovalo nový motor pre jadrové rakety. Čo to znamená pre svetovú bezpečnosť?
Americké letectvo v spolupráci s Northrop Grumman informuje o úspešnom teste motora pre interkontinentálne balistické rakety.
Americké letectvo v spolupráci so zbrojovkou Northrop Grumman otestovalo nový motor Sentinel pre interkontinentálne balistické rakety. Úspech testu je mimoriadne dôležitým míľnikom, ktorý potvrdil správnosť dizajnu motora.
Interkontinentálne rakety sú jedným z troch základných “jadrových” pilierov Spojených štátov a úspešný test motora rozširuje možnosti krajiny v tejto sfére. Spojené štáty hovoria, že nové interkontinentálne balistické rakety predstavujú spoľahlivú strategickú odpudzovaciu silu.
Výsledky testu zatiaľ neboli priblížené
Test potvrdil presnosť digitálnych modelov a prináša prvý stupeň raketového motora pre interkontinentálne balistické rakety bližšie k plnej kvalifikácií. Nový test americké letectvo zorganizovalo po statických testoch pre druhý a tretí stupeň balistickej rakety. V poradí tretí test zároveň ukazuje stabilný vývoj programu Sentinel.
“Celý Sentinel tým je sústredený na to, aby tento program naplnil všetky prísľuby. Našim cieľom je priniesť bezkonkurenčnú strategickú zbraň, ktorá dokáže efektívne odradiť našich nepriateľov od útoku. Dnes sme o krok bližšie k naplneniu tohto prísľubu,” vyjadril sa sa Amanda Okeson, programová manažérka programu Sentinel.
Momentálne experti analyzujú výsledky testov. Pracujú na nich výskumníci z Northrop Grumman a Jadrového zbraňového centra amerického letectva. Interkontinentálne balistické rakety Sentinel majú nahradiť už starnúce ICBM rakety Minuteman III. Modernizácia pozemného jadrového arzenálu Spojených štátov má slúžiť ako efektívna odrádzajúca sila na nasledujúcich pár desaťročí.
Ako sme už spomenuli, interkontinentálne balistické rakety sú jednou z troch zložiek amerického jadrového obranného programu. Ďalšie dve “nohy” sú ponorky s jadrovými balistickými raketami a strategické bombardéry. Aj keby nepriateľ dokázal útokom vyradiť jednu nohu, ďalšie dve dokážu útok opätovať. Vytvorenie takto robustného obranného systému je uplatňované v rámci stratégie MAD (pozn. Mutually Assured Destruction), ktorá v preklade znamená “vzájomne zaručené zničenie”. Ak krajina zaútočí jadrovými zbraňami na USA, Spojené štáty opätujú útok, čo povedie ku vzájomnému zničeniu oboch krajín, čo nie je v záujme ani jednej.
Neprehliadni
Jadrové napätie eskaluje
Momentálne žijeme v dobe, ktorá sa vyznačuje rastúcim napätím medzi jadrovými veľmocami, Čínou, USA a Ruskom. Práve Rusko v nie tak dávnej minulosti opäť “vyskakovalo” s jadrovými zbraňami. Koncom novembra na Ukrajinu vystrelilo interkontinentálnu balistickú raketu, ktorá môže v prípade potreby niesť aj jadrové hlavice.
Rusko zasiahlo mesto Dnipro a o útoku informovali vzdušné sily Ukrajiny. Mesto zasiahla interkontinentálna balistická raketa ktorú Rusko vypálilo z regiónu Astrakhan. K tomu oblasť zasiahla aj aerobalistická rakete Kinžal a sedem rakiet Kh-101. Ukrajinské vzdušné sily oznámili, že sa im podarilo šesť rakiet Kh-101 zneškodniť.
Ohľadom útoku sa nevyjadril ani Kremeľ. Zdroje ale hovoria, že ide o prvé použitie interkontinentálnej balistickej rakety v aktívnej vojne. Ide o významný “míľnik”, pretože rakety tohto typu môžu niesť aj jadrové hlavice. Ukrajina ale nepriblížila aký typ interkontinentálnej balistickej rakety krajinu zasiahol, ani akú hlavicu táto raketa niesla.
Podľa dostupných informácií môže ísť o raketu RS-26 Rubezh. Pred niekoľkými dňami sa totiž objavili správy, že Rusko plánuje túto interkontinentálnu balistickú raketu otestovať. Znepokojivým faktom je aj to, že táto raketa bola špecificky navrhnutá na nosenie jadrových hlavíc.
Ruský prezident v minulosti varoval Spojené štáty, že ak dovolia Ukrajine útočiť na ciele na území Ruskej federácie, krajina bude toto povolenie považovať za znak eskalácie, ktorý by mohol vyústiť až do tretej svetovej vojny. Znie to ako desivá vyhrážka, no Rusko sa od začiatku vojny na Ukrajine niekoľkokrát “vyhrážalo” použitím jadrových zbraní. Tak, či tak, stále nejde o niečo, čo by sme mohli brať na ľahkú váhu.
Interkontinentálna raketa Rubezh by mohla mať dolet až takmer 6-tisíc km, čím sa považuje za výraznú hrozbu. Ako sme už spomenuli, táto raketa bola navrhnutá hlavne na jadrové hlavice.
Komentáre