BezpečnosťSpravodajstvo

Američania poslali Zuckerbergovi list, aby sa Facebook zaoberal ruskými dezinformáciami na Slovensku

Problém s ruskými dezinformáciami naprieč Slovenskom, si už všimli aj Američania. Adresovali Zuckerbergovi list, aby to Facebook aktívne riešil.

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Pre mnohých ide o hlavný kanál, prostredníctvom ktorého pristupujeme ku informáciám. Vedia to aj dezinformátori, ktorí šíria prostredníctvom Facebooku, Twitteru a ďalších sociálnych sietí falošné správy.

Pravdepodobne najvypuklejším problémom sociálnych sietí je, že ak raz začneme s nejakým typom príspevkov interagovať, tak algoritmy nám ho budú zobrazovať vo zvýšenej miere s cieľom, aby sme zostali na sociálnej sieti čo najdlhšie. Inými slovami, zacyklíme sa v niekoľko málo informačných zdrojoch, čo postupne vedie k cielenej zmene názoru ľudí na konkrétnu oblasť života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávna štúdia ukázala, že naprieč slovenským Facebookom, sa náramne darí ruským dezinformáciám. Z 10 najúspešnejších príspevkov, ktoré spochybňovali zverstvá ruských vojakov v Buche, až 7 príspevkov malo prokremeľský naratív.

Američania upozorňujú Zuckerberga na problémy s dezinformáciami

Najnovšie sa do povedomia Slovákov dostáva list adresovaný Zuckerbergovi od Stáleho výboru Snemovne reprezentantov USA, v ktorom sa píše, aby sa Facebook aktívne zaoberal šírením ruských dezinformácií na Slovensku. Na tému upozorňuje Polícia SR prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom Facebooku a nalieha na Facebook, aby okamžite zabezpečil, že všetky proruské dezinformácie budú rýchlo vyhodnotené, overené a označené, znížené (pozn. redakcie: znížený ich dosah) alebo odstránené. v súlade s verejnými prísľubmi a deklarovanou politikou Facebooku,“ uvádza sa v liste.

Dovoľte nám, dať vám v súvislosti s témou do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali názoru Slovákov a Čechov, či Facebook zámerne zviditeľňuje dezinformácie. Z výskumu vyšlo, že až 80% Slovákov si myslí, že sociálne siete zámerne zvyšujú dosah tohto typu príspevkov. Nejde ale o jediný záver, ktorý vyplynul z rozsiahleho prieskumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close