Američania podliehajú panike: Do arktickej oblasti si Rusko donesie gigantickú ponorku s 96 jadrovými hlavicami
Rusko už tento mesiac dopraví do arktickej oblasti ponorku, ktorá vzbudzuje obavy západu.
Američanov vystrašilo rozhodnutie Ruska posilniť obranu arktickej oblasti. Podľa dostupných informácií presúva Rusko do tejto oblasti ponorku Knyaz Pozharsky. Ide o jadrovú ponorku triedy Borei-A. Do oblasti by sa mala dostať tento mesiac.
Odborníci vysvetľujú, že ide o významný krok zo strany Moskvy, ktorá už dlhodobo plánuje presadiť dominanciu v tomto regióne. Rozhodnutie Ruska ovplyvňuje rastúca geopolitická konkurencia, boj o zdroje a aktivita NATO v arktickej oblasti.
Knyaz Pozharsky je ôsmou ponorkou triedy Borei a piatou, ktorá prešla vylepšením cez projekt 955A. Ponorka sa dostala do služby 3. februára 2024. Postavená bola v lodenici Sevmash, jedinej lodenici, ktorá má prostriedky na vybudovanie jadrových ponoriek. Momentálne prebieha raketovými a systémovými testami. Tie by ale mali byť čoskoro ukončené a ponorka by sa mala dostať do arktickej oblasti ešte tento mesiac.
Zvýšenie pozornosti v arktickom regióne znepokojilo západ
Borei-A ponorky boli navrhnuté tak, aby nahradili starnúce Delta III, Delta IV a Typhoon triedy ponoriek. Borei-A sa vyznačuje pokročilými stealth charakteristikami a lepšou obývateľnosťou. Každá ponorka tejto triedy dokáže so sebou niesť až 16 RSM-56 Bulava interkontinentálnych balistických rakiet. Každá raketa má pritom 4 až 6 jadrových hlavíc. Tieto ponorky majú výraznú schopnosť útoku alebo odvetného útoku.
Ponorka Knyaz Pozharsky je vybavená reaktorom VM-5, ktorý môže generovať odhadom 190 megawattov tepelnej energie. Odborníci poznamenávajú, že táto ponorka je oveľa väčšia ako jej americký ekvivalent, ponorky triedy Ohio.
Neprehliadni
“Severná flotila je naša najsilnejšia flotila. Pozostáva približne z 31 ponoriek a tvorí takmer 40% Ruských ponorkových síl,” vyjadril sa ruský prezident Vladimir Putin.
Umiestnenie ponorky do arktickej oblasti odráža širšie ruské záujmy. Krajina už od roku 2022 tlačí na militarizáciu arktickej oblasti. Cieľom Ruskej federácie je vytvoriť obranný postoj, získavať zdroje z oblasti a ďalej vyvíjať Severomorskú obchodnú dráhu. Vplyvom globálneho otepľovania ubúda arktický ľad, čím sa otvárajú nové lodné obchodné cesty a energetické depozity. Spolu s tým sa oblasť stáva militarizovanou.
Odhaduje sa, že Rusku vrazilo 100-miliárd amerických dolárov do námornej expanzie, ktorá potrvá až do roku 2035. Centrom tejto expanzie majú byť práve ponorky triedy Borei-A a Yasen-M. Za posledných päť rokov Rusko dalo vyrobiť 49 námorných plavidiel, vrátane štyroch Borei-A a štyroch Yasen-M ponoriek. V marci sa na vodu dostala najnovšia ponorka triedy Yasen-M, ktorá má byť vybavená hypersonickými raketami Zircon.
Čína sa pridáva
Súperenie o arktickú oblasť nie je len medzi NATO a Ruskom. Nedávno sa aj Čína označila ako “blízky arktický štát”, pričom vyjadrila svoj vedecký a komerčný záujem o tento región. Aj toto vyjadrenie vyvolalo obavy západu.
Ako sme už spomenuli, rozhodnutie Ruska umiestniť do arktickej oblasti ponorku Knyaz Pozharsky znepokojilo hlavne Spojené štáty. Amerika ale nie je jedinou krajinou, ktorá zvýšila počet cvičení v arktickej oblasti a posilnila námorné jednotky. K USA sa pridala aj Kanada, Nórsko a Dánsko.
Washington vo svetle rozhodnutia Ruska zvýšil dotácie na vývoj ľadoborcov, ktoré by pomohli logistike amerických jednotiek v tejto oblasti. Rusko naopak experimentuje s netradičnými námornými postupmi.
Objavujú sa informácie, podľa ktorých Rusko vyvíja jadrové ponorky schopné prepravovať skvapalnený zemný plyn cez arktickú oblasť bez potreby ľadoborcov.
Rusko investuje aj do ľadoborcov
Hoci krajina skúma alternatívne postupy, Rusko má plány na výstavbu najväčšieho ľadoborca, aký svet kedy videl. Ide o jadrový ľadoborec Rossiya, ktorý len nedávno dostal svoj prvý jadrový reaktor. Vďaka jadrovému reaktoru môže ľadoborec Rossiya prelomiť ľad hrubý viac ako 4 metre. Dokopy bude mať ľadoborec dva jadrové reaktory, ktoré spravia z lode najsilnejší ľadoborec na svete. Oba reaktory sa rozhodla spoločnosť pomenovať po dvoch ruských hrdinoch. Volajú sa Iľja Muromec a Dobryňa Nikitič.
Rusko momentálne plánuje skonštruovať niekoľko ďalších jadrových ľadoborcov. Okrem ľadoborca Rossiya plánujú aj Čukotku, Leningrad a Stalingrad. Rusko tvrdí, že na stabilné a celoročné operácie v Severnom mori im treba ešte niekoľko univerzálnych jadrových ľadoborcov. Viac o nich nájdeš v našom článku.
Komentáre