Američania obnovujú výrobu a modernizáciu svojho jadrového arzenálu. Chystajú niečo?!

Spojené štáty majú v pláne modernizovať svoju produkčnú schopnosť pre jadrové zbrane.

navadzane rakety a bomby
Zdroj: Bordovski Yauheni / shutterstock.com a Romolo Tavani / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Na začiatku októbra potvrdil americký Úrad pre národnú jadrovú bezpečnosť, NNSA, ukončenie výroby prevej produkčnej linky pre plutóniovú jamu programu W87-1.  

Plutóniová jama je jadrom implóznej jadrovej zbrane, ktorá pozostáva zo štiepneho materiálu a akéhokoľvek neutrónového reflektora. NNSA momentálne pracuje na obnove svojich schopností produkovať plutóniové jamy rýchlosťou najmenej 80 jám ročne. Počas studenej vojny dokázali Spojené štáty produkovať stovky jám za obdobie jedného roka. Od roku 1989 však táto schopnosť Spojených štátov klesala.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Kompletizovanie prvej produkčnej jednotky pre plutóniovú jamu hlavice W87-1 považujeme za dôležitý míľnik v oblasti modernizácie jadrového arzenálu Spojených štátov. Hlavica W87-1 podporuje interkontinentálnu balistickú raketu Sentinel, ktorá sa stane jedným z hlavných pilierov jadrových síl krajiny a nahradí súčasnú interkontinentálnu balistickú raketu Minuteman III,” píše NNSA.

raketa strela
Zdroj: aapsky / depositphotos.com

Jadrový arzenál Spojených štátov

Prvá plne kvalifikovaná plutóniová jama pre jadrovú hlavicu W87-1 dostala “diamantovú pečiatku” po tom, ako splnila všetky potrebné požiadavky. Znamená to, že je plne pripravená pridať sa k jadrovým zásobám Spojených štátov ako rezerva. Na plutóniovej jame pracovalo niekoľko expertov v odbore jadrových zbraní. Podieľali sa na nej vedci z Lawrence Livermore National Laboratory, Los Alamos National Laboratory, Kansas City National Security Campus a Nevada National Security Site. Na výrobe plutóniovej jamy sa pracovalo viac ako osem rokov.  

Počas tohto obdobia výskumníci pracovali na tom, aby výsledný produkt spĺňal kvalifikácie a rôzne certifikácie. Výroba plutóniovej jamy následne prebehla v Los Alamos National Laboratory.  

“Išlo o komplexnú výzvu, ktorá si vyžiadala úzku spoluprácu s našimi partnermi. Dokončenie tejto práce predstavuje mimoriadne dôležitý krok na našej ceste k obnove a modernizovaniu našich schopností produkcie plutóniových jám, potrebných na to, aby sme splnili požiadavky Ministerstva obrany,” vyjadril sa doktor Marvin Adams z Obranných programov NNSA.  

Konzistentná produkcia plutóniových jám a robustné experimentálne možnosti výskumu vlastností plutónia sú mimoriadne dôležité pre udržiavanie jadrového arzenálu krajiny. Momentálne odborníci pracujú na tom, aby sa dosiahlo tempo výroby 30 plutóniových jám ročne. Neskôr sa toto číslo ešte zvýši. Popri tom vedci inštalujú potrebné vybavenie, ktoré poskytne čoraz spoľahlivejšiu produkčnú schopnosť plutóniových jám. Ak všetko pôjde podľa plánu, nadchádzajúce desaťročie by mohli Spojené štáty získať schopnosť produkovať 50 plutóniových jám ročne.  

Popri tom všetkom NNSA pokračuje v obnove a modernizácii výrobných schopností. Tie úrad vidí ako nutné pre vývoj odolnejšej jadrovej obrany, ktorá má potenciál odradiť nepriateľské krajiny od budúceho konfliktu. Táto sféra sa neustále vyvíja a s ňou sa pochopiteľne musia vyvíjať aj produkčné schopnosti krajiny.  

jadrova bomba vybuch
Zdroj: Elena Schweitzer / Shutterstock.com

Výroba materiálu pre jadrové zbrane  

Zaujímavou je v tomto smere aj štúdia vedcov z American Institute of Physics. Tí predstavili koncept zariadenia, ktorý by dokázal monitorovať jadrové elektrárne a informovať, ak tieto elektrárne v tajnosti produkujú materiál pre jadrové zbrane. Zariadenie dokáže monitorovať elektrárne pomocou antihmoty.  

Autori štúdie vysvetľujú, že fúzne reaktory sú hlavným zdrojom energie v množstve krajín a odhaduje sa, že sa ich počet ešte zdvojnásobí do roku 2050. V tomto smere ale experti čelia problému, a to takému, že je ťažké povedať, či sa jadrové reaktory využívajú aj na to, aby vytvorili materiál pre jadrové zbrane.   

Špeciálny detektor dokáže zachytiť antineutrína vyžiarené z jadrových reaktorov. Aj zo vzdialenosti stoviek kilometrov dokáže zachytiť špecifický energetický profil týchto častíc. Monitorovanie svetových veľmocí je mimoriadne dôležité, hlavne v modernej dobe, kedy pozorujeme rastúce napätie medzi najväčšími krajinami.  

Ak by sa jedna z nich rozhodla začať vo veľkom s výrobou jadrových zbraní, toto rozhodnutie by mohlo eskalovať do mimoriadne krízovej situácie a potenciálne aj jadrovej vojny. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre