Američania chcú na Mesiaci vybudovať 100-metrovú vežu. Technológia LUNARSABER je kľúčom k tomu, aby sme osídlili Mesiac

DARPA predstavila ďalší projekt, ktorý sa bude vyvíjať v rámci programu LunA-10, ktorý ponúkne astronautom na Mesiaci dôležitú infraštruktúru.

Výskumníci po prvýkrát priamo potvrdili existenciu lávovej trubice na Mesiaci
Zdroj: Vosveteit.sk, DALL-E

Spoločnosť Honeybee Robotics bola vybraná americkou DARPA do projektu LunA-10, čo je desaťročný plán na vybudovanie architektúry na povrchu našej prirodzenej družice. 

Ľudia sa pomaly, ale isto vracajú na Mesiac, no tentokrát inak ako v rámci programu Apollo. Jedným z cieľov programu Artemis je vybudovanie základne na povrchu našej prirodzenej družice, v ktorej by mohli astronauti žiť a pracovať, rovnako ako to robia teraz na Medzinárodnej vesmírnej stanici.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Život na Mesiaci má dva hlavné ciele. Jedným je ukázať, že ľudstvo dokáže prežiť v prostredí mimo Zeme a druhým je pripraviť astronautov na cestu na Mars. Ak všetko pôjde ako má, práve z Mesiaca by sa mohla stať medzizastávka medzi Zemou a Marsom.  

Odštartovať zo Zeme si vyžaduje veľa energie a preto sú štartovacie rakety veľké, ťažké a majú obrovské motory. Po opustení Zeme by sa ľahšie rakety mohli zastaviť na Mesiaci, doplniť palivo a zásoby a potom jednoduchšie vycestovať na červenú planétu.  

Lenže aby mohli rakety na Mesiaci pristáť, potrebujú astronauti okrem lunárnej základne aj pristávacie plochy, infraštruktúru na ťažbu zdrojov a výrobu paliva a aj ďalšie stavby. Práve na to je určený program LunA-10, ktorý má zabezpečiť budovanie potrebnej infraštruktúry nielen pre samotných astronautov, ale aj pre ďalšie budúce misie.  

NASA vyberá prístroje, ktoré poputujú s astronautmi na Mesiac
Zdroj: DALL-E

DARPA prijala od spoločnosti Honeybee Robotics technológiu LUNARSABER. Ide o 100 metrov vysoký stĺp, ktorý sa dá rozložiť prakticky kdekoľvek a následne zbiera solárnu energiu, získanú elektrinu ukladá a dokáže ju presúvať, zabezpečuje komunikáciu, mesh network, PNT (Position, Navigation, Timing) systém a ponúka aj prieskumné možnosti.  

Ďalšou skvelou vlastnosťou je, že LUNARSABER dokáže osvetliť svoje okolie počas lunárnej noci.  

“Technológia LUNARSABER dokáže premeniť noc na deň v najhlbších kráteroch Mesiaca,” tvrdí viceprezident prieskumných systémov spoločnosti Honeybee Robotics, Kris Zacny.  

LUNARSABER môže vo svojej základni ukrývať aj ďalšie technológie, od iných komerčných spoločností. Tieto technológie sa môžu ale nachádzať aj na vrchu štruktúry, čím sa výrazne zvýši ich dosah.  

Projekt LunA-10 stojí na nezávislých samostatných systémoch, ktoré sa postupne integrujú do celkovej architektúry na Mesiaci.  

V rámci projektu vzniknú na Mesiaci aj ďalšie zaujímavé veci 

Pod projekt LunA-10 spadá aj výskum spoločnosti Northrop Grumman, ktorá chce vytvoriť na Mesiaci železnicu. Verí, že ako prvé železnice na divokom západe, rovnako aj lunárna železnica pomôže naštartovať ekonomický vývoj na povrchu Mesiaca.  

“Myšlienka lunárnej železnice by mohla pomôcť transportovať ľudí, zásoby a iné zdroje naprieč lunárnym povrchom. Tým by prispela k rozšíreniu komerčných možností na Mesiaci pre Spojené štáty a ich partnerov,” píše sa vo vyjadrení spoločnosti Northrop Grumman.   

Momentálne sa spoločnosť venuje limitovanému výskumu konceptu. V prvých krokoch sa lepšie pozrie na zdroje, ktoré by sa vyžadovali pre výstavbu železnice na Mesiaci. Spoločnosť identifikuje technologické a logistické riziká, pričom odhadne aj celkovú cenu na výstavbu tak monumentálneho projektu. Starostlivé zhodnotenie možností a technologických limitácií projektu bude kľúčové pred presunutím sa do ďalšej fázy.   

Northrop Grumman skúma koncept lunárnej železnice
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Astronauti potrebujú viac 

Koncept lunárnej železnice znie až neuveriteľne, no okrem vlakov potrebujú astronauti na povrchu Mesiaca oveľa viac. K dispozícii musia mať okrem bývania aj elektráreň, osvetlenie, navigáciu, spôsob ako medzi sebou komunikovať a oveľa viac. LUNARSABER je v tomto ohľade technológiou, ktorá prinesie viac funkcionalít v jednom zariadení.  

Otázkou ale ostáva, ako bude táto technológia fungovať v praxi. Zatiaľ sa LUNARSABER nachádza vo veľmi ranných štádiách vývoja, no spoločnosť usilovne pracuje na ďalšom vývoji. Výskumníci sú presvedčení, že LUNARSABER bude predstavovať prispôsobiteľné riešenie, ktoré položí základy pre prekvitajúcu lunárnu ekonomiku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre