APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

AMD po 20 rokoch konečne poráža Intel. Mikročipy tohto výrobcu sú jednoducho výkonnejšie, efektívnejšie a lacnejšie

Prelomová je najmä nová generácia procesorov AMD Ryzen 3000

Ak patríte medzi technologických nadšencov a roky sledujete novinky v rámci sveta počítačov a mikročipov, určite vám neušiel dlhotrvajúci súboj dvoch gigantov v tejto oblasti – AMD vs Intel. Spoločnosť Intel v tejto oblasti dlhé roky neohrozene viedla, no tento trend sa pred pár rokmi zásadne zmenil. S príchodom procesorov Ryzen a nových grafických kariet, začala spoločnosť AMD zažívať mierny výstup na výslnie. Roky vývoja v útrobách spoločnosti AMD nakoniec dokázali, že Intel v rámci vývoja jednoducho nestíha a AMD ho skôr či neskôr predbehne. Po 20 rokoch sme sa tohto momentu konečne dočkali. Najnovším kráľom trónu sa tak oficiálne stáva AMD.

Intel sa nechytá ani na jednom fronte

Ak ste si pred pár rokmi skladali počítať, poprípade ste hľadali už vyskladaný pc alebo laptop, takmer vždy ste narazili na riešenie s Intelom. Trend sa ale v minulom roku obrátil o 180 stupňov. Výrobcovia skúšajú alternatívy s procesormi od AMD, ktoré sa osvedčujú najmä v prípade laptopov. Modely od AMD vhodné pre laptopy sú jednoducho lacnejšie, výkonnejšie, no hlavne energeticky efektívnejšie, čo je pri laptopoch jeden z rozhodujúcich parametrov. Podobný trend ale nastal aj v prípade klasických desktopov. Riešenie s procesormi od AMD sú jednoducho omnoho lepšie a výhodnejšie, ako zostavy s procesormi od Intelu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prelomová je nová generácia procesorov Ryzen 3000

Doterajšie generácie procesorov Ryzen boli naozaj skvelé, no najviac prelomovou je nová generácia procesorov Ryzen 3000. AMD touto generáciou procesorov dokázal, že dokáže predbehnúť Intel v oblasti vývoja, no v oblasti reálnych aplikácií dokáže vytiahnuť výkon svojich procesorov na úplne inú úroveň, ako Intel.

AMD musí o svoju pozíciu zabojovať

Spoločnosť AMD ale nie je vo svete stále taká populárna, ako by sa dalo očakávať. Väčšinu trhu má stále pod palcom spoločnosť Intel, ktorá je jednoducho overeným výrobcom už dlhé roky. AMD si ale bezpochyby neustále polepšuje, no pozícia lídra v rámci postavenia na trhu bude patriť Intelu ešte dlhé roky. Čo by ale mohlo spoločnosti AMD výrazne pomôcť, je technologický pokrok v rámci vývoja grafických kariet, ktorý v posledných rokoch napreduje podobne, ako v oblasti procesorov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close