SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ambiciózny výskum používa seizmické vlny na to, aby zosadil Einsteinovu teóriu relativity

Teória reativity spoľahlivo vysvetľuje veľkú časť vesmíru, no nie je úplná. Bude sa alternatívnej teórii dariť lepšie?

Teória všeobecnej relativity nám popisuje správanie gravitácie. Hoci je tým najlepším čo máme, nie je dokonalá, no vedci zatiaľ nedokážu s istotou prehlásiť či nám niečo chýba alebo gravitáciu chápeme nesprávne už od samotného počiatku.

Preto testujú rôzne alternatívy k modelu gravitácie, ktorý nám všeobecná relativita ponúka. V rámci novej štúdie veci ponúkajú zaujímavú teóriu, ktorá naznačuje, že riešenie tejto kozmickej záhady môže byť ku nám oveľa bližšie, než si myslíme. Namiesto skúmania vzdialených kútov kozmu navrhujú, aby sme alternatívne modely gravitácie hľadali v seizmických pohyboch našej Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľuje portál Universe Today, zatiaľ nechápeme približne 95% vesmíru. Temný sektor je spoločné označenie pre temnú hmotu a temnú energiu, dve z najväčších záhad vesmíru. Temná hmota tvorí približne 80% hmoty vo vesmíre a nereaguje so svetlom a ani inou hmotou, len s gravitáciou. Temná energia je zas podľa našich teórií zodpovedná za zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru.

Tieto dva fenomény môžu existovať tak ako ich poznáme len v prípade, že je naše chápanie gravitácie správne. Albert Einstein nám vo svojej teórii všeobecnej relativity ponúkol zatiaľ najlepšie chápanie gravitácie. Jedna z najväčších hláv sveta vnímala gravitáciu ako priame zhmotnenie zakrivujúceho sa časopriestoru.

Relativita od svojich počiatkov prešla mnohými tvrdými testami a zakaždým z nich vyšla víťazne. Vedci však nezabúdajú na to, že je nekompletná. Aj napriek tomu že nám ponúka vysvetlenie pre celý vesmír, teória relativity prestáva fungovať, ak sa pozrieme do srdca čiernej diery alebo na počiatok vesmíru, Veľký tresk.

Výskumníci sa chcú dostať k riešeniu týchto záhad, preto už desaťročia hľadajú k Einsteinovej relativite alternatívu. Jednou zo sľubných teórií je teória Modifikovanej gravitácie, ktorá na Einsteinovej práci stavia a rozširuje pôvodný model.

Tu nastávajú problémy

Každá nová teória alebo pokus, čelia naozaj náročným prekážkam. Ako sme už spomenuli, vedci teórií relativity nič nedarovali a testovali ju aj v rôznych extrémnych podmienkach a stále si ustála svoje. Navrhnúť teóriu, ktorá by sa od relativity dostatočne líšila a fungovala rovnako je priam herkulovská úloha.

Teóriu modifikovanej gravitácie však môžeme jednoducho otestovať priamo na Zemi, aspoň to naznačuje nová štúdia. Jej autori prišli na to, že ak by mala byť táto teória správna, potom by seizmické vlny cestovali naprieč planétou o čosi inak. O Zemi a jej vlastnostiach toho vieme pomerne veľa a výskumníci chcú tieto poznatky využiť na to, aby sme skúsili otestovať modifikovanú gravitáciu a zistiť, či môže platiť.

Výskum stále prebieha a zatiaľ vedci nemajú v rukách definitívne výsledky. Z toho čo mohli zatiaľ zistiť ale nenašli jediný dôvod, prečo by sme mali upustiť od Einsteinovej teórie relativity. Veria, že s citlivejšími prístrojmi získame aj ďalšie informácie, ktoré môžu, ale aj nemusia, zmeniť naše chápanie vesmíru.  

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close