Ambiciózny plán na záchranu planéty: Vozeň zachytávajúci CO2 môže byť už čoskoro realitou

Spoločnosť CO2Rail prichádza s ambicióznym konceptom, ktorý by mohol pomôcť v boji proti klimatickým zmenám.

Ambiciózny koncept ukazuje, ako zachytávať CO2 z ovzdušia
Zdroj: CO2Rail

CO2Rail je spoločnosť, ktorú tvorí tím renomovaných výskumníkov a inžinierov. Ich cieľ je navrhnúť technológiu, ktorá by dokázala zachytávať oxid uhličitý priamo z ovzdušia. Ich koncept je vozeň, ktorý možno potiahnuť za vlakmi v obehu, informuje portál The University of Sheffield.

CO2 vozne by využili vlak na to, aby nahnali vzduch do komory na zachytávanie oxidu uhličitého. Týmto spôsobom odpadá potreba energeticky náročných vrtúľ, ktoré sú pri statických zachytávačoch CO2 nutnosťou. Vzduch, ktorý vlak naženie do špeciálneho vozňa, prechádza chemickým procesom, ktorý oddelí oxid uhličitý. Čistý vzduch sa dostáva von buď zadnou stranou vozňa alebo cez jeho spodnú časť a dostáva sa opäť do atmosféry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zachytené CO2 sa ukladá v špeciálnych rezervoároch, kým ho nevyprázdnia do kontajnera na CO2. Následne sa plyn presunie niekde, kde by mohol byť využitý bez toho, aby poškodil naše prostredie. Koncept CO2Rail je sebestačný a funguje na energii, ktorá sa generuje priamo vo vozni. Nie je potrebný žiadny externý zdroj a ani nabíjanie. Vozeň získava energiu v momente, keď vlak začne brzdiť. Zotrvačnosť sa premení na elektrickú energiu podobným spôsobom ako pri regeneratívnych elektromobiloch.

Projekt by teda využíval energiu, ktorá momentálne nemá využitie a stráca sa zakaždým, keď vlak musí brzdiť. CO2Rail túto energiu využije, no to nie je všetko. Obrovskou výhodou projektu je jeho možnosť existovať na už vybudovanej železničnej infraštruktúre.

„Naša technológia dokáže zachytiť výrazné množstvá CO2 za oveľa nižšie náklady. Má potenciál zachytiť 0.45 gigaton CO2 do roku 2030. Do roku 2050 zachytí 2.9 gigaton a do roku 2075 až 7.8 gigaton CO2,“ vysvetľuje spoločnosť.

Záchrana planéty?

V príprave je aj niekoľko statických konceptov na odchyt CO2, no v týchto prípadoch si projekty vyžadujú veľa miesta a vedľa nich aj generátory čistej energie. Oproti tomuto je CO2Rail „takmer neviditeľné pre verejnosť“.

„Každé úplné zabrzdenie vlaku vytvorí energiu, ktorá by dokázala poháňať 20 domovov po dobu jedného dňa. Nehovoríme tu o zanedbateľnom množstve,“ vyjadril sa Eric Bachman z CO2Rail.

Vlak by mohol potiahnuť aj niekoľko týchto jednotiek, čím by sa množstvo zachyteného oxidu uhličitého ešte zvýšilo. Odborníci sa na koncepte CO2Rail zhodujú a všetci vidia obrovský potenciál, ktorý sa v ňom ukrýva. Predpokladajú, že už čoskoro by sa mohla spoločnosť stať najväčšou v smere zachytávania oxidu uhličitého.

Spoločnosť pracuje aj na technológii, ktorá by dokázala zachytiť emisie z dieselových lokomotív, ktoré sú rozšírené po celom svete. Ak sa snaženie výskumníkov podarí, mohlo by viesť k vytvoreniu prvého uhlíkovo-neutrálneho spôsobu dopravy. Plán vedcov je znížiť uhlíkovú stopu na nulu a neskôr aj „vyčistiť“ atmosféru od prebytočného oxidu uhličitého.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre