Alzheimera vyliečiš ako nádchu, tvrdia vedci: Tento sprej má zázračné účinky
Výskumníci veria, že majú v rukách efektívnu liečbu Alzheimerovej choroby. Proti nej by sme mohli bojovať nosovým sprejom.
Výskumníci z University of Texas učinili výrazný pokrok v boji proti neurodegeneratívnym chorobám, medzi ktoré sa radí napríklad Alzheimerova choroba alebo demencia. Vedci predstavili inovatívny nosový sprej, ktorý dokáže vyčistiť nahromadený škodlivý proteín tau.
Tento nosový sprej dokázal v testoch na myšiach zlepšiť kognitívne funkcie chorých zvierat. Ide o novú možnosť neinvazívnej liečby, v rámci ktorej sa dostanú potrebné protilátky priamo do mozgu. Takouto cestou by sme mohli liečiť mnohé neurodegeneratívne ochorenia.
Proteín tau sa nachádza aj v mozgu človeka a jeho úlohou je stabilizovať takzvané mikrotubuly. Ide o jednu časť systému, ktorý dáva bunkám tvar a pomáha im, aby ostali organizované. V zdravom mozgu tau pomáha uchovávať poriadok, no pri neurodegeneratívnych ochoreniach narúša funkciu neurónov, čo vedie ku kognitívnemu úpadku.
Výskumníci navrhli v minulosti niekoľko imunoterapií, ktoré cielili na tento proteín. Tieto terapie ale neboli efektívne, pretože nedokázali až tak dobre penetrovať oblasti, kde dochádza k hromadeniu proteínu tau.
Nosový sprej proti neurodegeneratívnym ochoreniam
V rámci novej štúdie výskumníci objavili špeciálnu protilátku TTCM2, ktorá dokáže rozpoznať a rozložiť nahromadený proteín tau. Vedci túto látku zaobalili špecifickými časticiami, ktoré sa dokážu lepšie dostať do mozgu cez nos. Táto metóda terapie dokáže prejsť cez hematoencefalyckú bariéru, ktorá bráni cudzím látkam, aby prenikli do mozgu.
Neprehliadni
“Náš výskum naznačuje, že existuje potenciál liečby neurodegeneratívnych ochorení pomocou neinvazívnej terapie cez nosovú cestu. Nosový sprej efektívne cieli na agregáty proteínu tau, ktoré sú hlavným spúšťačom neurologickej degenerácie a kognitívneho úpadku pri ochoreniach, ako napríklad Alzheimerova choroba,” vysvetľuje doktor Rakez Kayed, vedúci nového výskumu.
Nová metóda liečby robí viac, ako len odstraňuje nahromadený proteín tau. Výskumníci zistili, že jeho odstránením dochádza k zlepšeniu kognitívnych funkcií. Autori výskumu tvrdia, že zistenia tejto štúdie môžu výrazným spôsobom ovplyvniť ako liečime Alzheimerovu chorobu a iné neurodegeneratívne ochorenia. Nosový sprej môže poskytnúť nádej miliónom pacientom, ktorí momentálne trpia mimoriadne obmedzujúcim neurologickým ochorením.
V rámci výskumu majú autori štúdie naplánovaných ešte niekoľko preklinických testov. Ak tieto testy dopadnú dobre, potom autori budú pokračovať testami na ľuďoch. Cieľom je nájsť spôsob, ako by mohli mimoriadne pozitívne výsledky z testov na myšiach preniesť do vhodnej terapie pre pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a inými neurodegeneratívnymi ochoreniami, ktoré sa spájajú s hromadením proteínu tau v mozgu.
Budúcnosť neurodegeneratívnych ochorení
V marci výskumníci z UC Davis publikovali štúdiu, ktorá zistila, že vo vzdialenejšej budúcnosti sa môžu neurodegeneratívne ochorenia vyskytovať menej, na čo prišli zaujímavým spôsobom.
Človek sa neustále vyvíja a vedci pozorovali, že sa náš mozog postupne zväčšuje a tento trend pokračuje už najmenej od 30. rokov minulého storočia.
V práci zistili, že ľudia narodení v 70. rokoch mali o približne 6,6% väčší objem mozgu a o takmer 15% väčší povrch ako ľudia narodení v 30. rokoch minulého storočia. Čo presne to znamená vedci nevedia, no domnievajú sa, že väčšie mozgy môžu viesť k väčšej rezerve a tým sa môže potenciálne znížiť riziko demencie.
Samotní autori ale priznávajú, že je zatiaľ priskoro hovoriť o tom, čo môže nárast v objeme a v povrchu mozgu pre človeka znamenať. Autori si ale všímajú, že percento populácie postihnutej Alzheimerovou chorobou alebo iným neurodegeneratívnym ochorením postupne klesá. Tvrdia, že počet ľudí postihnutých demenciou klesá približne o 20% za desaťročie už od 70. Rokov. Predpokladajú, že za to môže väčší a zdravší mozog.
S novou nosovou terapiou vedcov z University of Texas môže nastať deň, kedy budú neurodegeneratívne ochorenia minulosťou.
Komentáre