Alphabet predstavuje projekt Tidal, ktorý má ambíciu ochrániť oceány a potravinovú sebestačnosť ľudí

Alphabet chce pomôcť životnému prostrediu. Predstavuje projekt Tidal, ktorý má ambíciu ochrániť oceány a potravinovú sebestačnosť ľudí.

Projekt Tidal
Zdroj: Google

Jednou z najväčších prekážok pri ochrane oceánov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pre našu budúcnosť je, že nevieme veľa o tom, čo sa deje pod ich hladinou. Paradoxom zároveň je, že oceány pokrývajú približne 70% povrchu našej planéty, a aj napriek tomu, väčšiu časť z nich nemáme preskúmanú. Z časti je to spôsobené tým, že ide o prostredie, ktoré si vyžaduje príliš pokročilé technológie, aby sme boli schopní skúmať dna oceánov. Tlak je doslova drvivým a komunikácie zariadení je takmer nemožná (pod vodou nefungujú napríklad systémy ako GPS či WiFi). Nehovor viac o slanej voda, ktorá je obzvlášť nepriateľská voči elektronike.

V súčasnosti jednou z najväčších hrozieb je, akým tempom znečisťujeme oceány. Dokonca nám v nie tak vzdialenej budúcnosti hrozí, že v oceánoch bude viac plastov ako rýb. Znečistenie oceánov vo všeobecnosti vedie k narúšaniu ekosystému, čo vedie k reťazovým reakciám, ktoré ohrozujú celý ekosystém našej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„…Toto vedie k otrasom v ekosystémoch na celom svete, od koralových útesov po Arktídu, čo vedie k reťazovým reakciám, ktoré ohrozujú ľudské jedlo a hospodársku bezpečnosť…“

Zároveň, v súčasnosti ryby a  ich praktiky chovania zohrávaj kľúčovú  úlohu pri kŕmení 3 miliárd ľudí naprieč celým svetom. Práve preto spoločnosť Google pracuje na ambicióznom projekte, ktorý dnes predstavila širokej verejnosti.

„Toto je kritický problém: ľudstvo tlačí oceán za hranicu zlomu, ale nemôžeme chrániť to, čomu nerozumieme. Znečistenie a neudržateľné rybárske postupy znamenajú, že čoskoro bude v mori viac plastov ako rýb, zatiaľ čo rýchle okysľovanie ničí koraly a morské tvory.“

Tidal chcel chrániť naše oceány a zachovať ekosystém

Tidal je projekt spoločnosti Alphabet (Google), ktorého cieľom je ochrániť oceány a zachovať ich schopnosť podporovať život trvalo udržateľnými spôsobmi. Preto spoločnosť Google sa rozhodla pracovať na nových nástrojoch, ktoré by nám pomohli získať lepšie informácie o tom, čo sa deje pod hladinou oceánov.

„Počas posledných troch rokov sme hovorili s X chovateľmi rýb z celého sveta, ktorí chcú minimalizovať odpad a znížiť používanie chemikálií. Tidal vyvinul podvodný kamerový systém, ktorý využíva strojové vnímanie na „detekciu a interpretáciu chovania rýb, ktoré nie sú pre ľudské oko viditeľné.

Náš softvér dokáže v priebehu času sledovať a monitorovať tisíce jednotlivých rýb, pozorovať a zaznamenávať chovanie rýb ako je napríklad stravovanie sa, a zhromažďovať informácie o životnom prostredí, ako je teplota a hladina kyslíka. Tento druh informácií dáva poľnohospodárom do budúcna možnosť sledovať zdravie svojich rýb a robiť inteligentnejšie rozhodnutia,…“

Tidal

Spoločnosť verí, že projekt Tidal prinesie nové zistenie, na základe ktorých nielenže  poľnohospodári budú robiť lepšie rozhodnutia založené na získaných vedomostiach, ale že sa zároveň  v budúcnosti projekt „rozvetví“ aj do ďalších súvisiacich oblastí.

via 9to5google.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre