Alcatel Idol 4 PRO je smartfón, ktorý mohol spasiť Microsoft ak by ho uviedol na trh on | RECENZIA
Po dlhšej dobe nám do redakcie zavítal ďalší smartfón s operačným systémom Windows 10 Mobile, konkrétne Alcatel Idol 4 Pro, ktorý nás prekvapil vo viacerých smeroch a prinútil nás vymeniť našu redakčnú Lumiu 950. Musíme však konštatovať, že zo začiatku nás stabilita smartfónu vydesila, avšak neskôr sa všetko obrátilo k lepšiemu.
Prvé dojmy boli zmiešané
Hneď ako sme chytili smartfón do ruky tak sme vedeli, že je to prémiový telefón. FULL HD displej, ktorý farby zobrazoval skutočne dôveryhodne a to vďaka Amoled technológii, kovový rámček lemujúci telefón, na ktorom vyskakuje dvojica reproduktorov, ktorá ponúka zvuk aký sa na smartfóne len ťažko nájde a zadná strana pokrytá tvrdeným sklom Dragontrail, ktoré obmýva mierne vystrukujúci sa fotoaparát a skener odtlačkov prstov. Jedným slovom: dokonalosť!
Naše prvotné nadšenie na chvíľku ako sme už však vyššie naznačili na niekoľko hodín vystriedala panika a strach. Dôvodom bolo neustále reštartovanie systému, zamŕzanie či pády aplikácií.
Áno, čítate správne. Dlho sme hľadali na internete dôvod prečo je tomu tak a zistili sme, že viacero používateľov sa stretlo s rovnakým problémom. Tak isto aj viacero slovenských či českých recenzií mu tento problém vyčítalo. Kolega, zažratí iPhonista chcel telefón obratom vrátiť. Problém sa nám však nakoniec podarilo vyriešiť, preinštalovali sme software cez Windows Device Recovery Tool. Odvtedy Alcatel Idol 4 Pro bola jedna radosť. Podarilo sa nám ďalej na rôznych fórach zistiť, že týmto nedostatkom reálne trpí len minimum zariadení na trhu.
Dizajn smartfónu a konštrukčné spracovanie
Smartfón skutočne poskytuje pocit luxusu a veľakrát vábil oči okoloidúcich. Niet sa čomu diviť. Podrobnejšie ako vyzerá ste mohli vidieť vyššie, poďme sa však teraz pozrieť na rozloženie jednotlivých prvkov ovládania. Smartfón ako môžete vidiet lemuje kovový rámček, na ktorom nájdeme umiestnený USB Type – C port v spodnej časti zariadenia, tlačidlo ON/OF nad slotom pre SIM kartu a pamäťovú kartu. V hornej časti zas nájdeme klasický 3.5 jack pre slúchadla či prípadný výstup pre prenosný reproduktor, ktorý však s týmto smartfónom nebudete potrebovať. Dôvod prečo si vysvetlíme nižšie. V pravej lište nájdeme ešte tlačidlo „BOOM“, ktoré slúži ako spúšťač fotoaparátu. Pre Windows fanúšikov to nebude žiadna novinka, avšak ak sa rozhodne presedlať z konkurenčnej platformy tak to bude pre vás veľká vec. Totiž väčšina smartfónov nemá vlastné tlačidlo spúšťania fotoaparátu.
Neprehliadnite
Z hľadiska konštrukcie smartfónu nemáme čo vytknúť. Nikde sa neohýba, napríklad ako Lumia 950XL, všetko drží ako má. Vďačiť za to môže hlavne unibody spracovaniu. Rozmery zariadenia sú 154 × 75 × 6,9 mm, a váha 152 g.
Z hľadiska výkonu konkurenciu nájde len u HP Elite X3
Medzi Windows zariadeniami dnes v podstate nájdeme len jedno výkonnejšie zariadenie – HP Elite X3, aj to rozdiel je minimálny. Vo svojich útrobách schováva procesor Snapdragon 820 (4× Kryo, 14nm), 64GB úložný priestor a 4GB operačnej pamäte RAM. Vedľa slotu pre SIM kartu nájdeme ešte miesto pre SD kartu až do veľkosti 256GB. Čo sa týka špecifikácií nebudeme sa tu moc rozpisovať, ale pozrime sa radšej na porovnanie s jeho hlavnými súpermi na trhu (Lumia 950, HP Elite X3 a Alcatel Idol 4 Pro).
Nižšie na videu si môžete pozrieť porovnanie s Microsoft Lumiou 950 v praxi.
Čo sa týka porovnanie, ktoré ste mohli vidieť vyššie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú si tieto smartfóny rovnocenným súperom, ale nie je tomu v skutočnosti tak. Rozdiel pocítite pre plnení viacerých úloh naraz, kedy Alcatel Idol 4 Pro funguje na jednotku, ide plynule a výrazne lepšie ako Lumia. Niet sa však čomu diviť, ponúka 2x tak veľký výkon.
Displej
Doteraz sme dlhodobo používali Microsoft Lumiu 950 a preto sme očakávali od toho displeja maximum, čo to dá. Nesklamali sme sa. Hoci Idol 4 Pro disponuje „len“ FULL HD displejom (401 PPI), tak zobrazenie farieb je priam skvelé a dovolíme si povedať, že výrazne lepšie ako Lumii. Teda ak máte radi živosť farieb, totiž tie sú výraznejšie čo sa nám osobne pozdáva. Hoci to nie je QHD displej, ale aj napriek tomu ponúka skvelú ostrosť porovnateľnú s tými najlepšími smartfónmi na trhu. Bezproblémovo funguje aj funkcia „Double tap to wake up“, teda prebudenie smartfónu dvojitým poklepaním či ovládanie smartfónu v rukaviciach.
Fotoaparát a kamera
Snímač, ktorý nájdeme v tomto zariadení nepatrí medzi „Béčka“, teda aspoň papierovo. Ponúka 21MP, clonu f2/2, autofocus, HDR, podporuje aj 4K videá a nechýba mu ani dvojitý blesk. Na prednej strane nájdeme zas 8MP snímač, ktorý dokáže natáčať FULL HD videá. Dočkali sme sa aj digitálnej stabilizácie. Idol 4 Pro má skutočne silného konkurenta v Lumii 950/XL, ku ktorému sa chce priblížiť, ale stále je jeden krôčik za ním. V každom prípade ak sa chcete pozrieť na kvalitu snímkov tak niekoľko nájdete nižšie.
Skener očnej dúhovky nahradil skener odtlačkov prstov
Praktickosť. Tak to je hlavná výhoda skenera odtlačkov prstov. Povedzme si úprimne, používa niekto z vás IRIS? Moc ani nie, hoci je to skvelá funkcionalita, ale musíte vždy pod určitým uhlom pozerať na displej (senzor), aby skener dokázal reagovať. Tu musíme Alcatel pochváliť, že nepodľahol tlaku „modernosti“ a do zariadenia umiestnil klasický skener odtlačkov prstov. Reaguje rýchlo a promptne. Prostredníctvom neho telefón odomknete v priebehu krátkeho momentu. Nemusíte ani budiť displej a ani nič podobné, stačí pohodlne priložiť prst a o ostatné sa postará telefón. Mimochodom, nezabudnite si nahrať do telefónu odtlačky prstov pod viacerými uhlami.
Konektivita zariadenia
V rámci konektivity nechýba nič čo by ste od smartfóny najvyššej triedy čakali. Teda okrem NFC, čo nás po pravde prekvapilo. Smartfónu nechýba Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4,1, GPS, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE či podpora Quick Charge 3.0. V rámci konektivity však musíme vyzdvihnúť Bluetooth a GPS, ktoré fungovali na jednotku. Pri porovnaní s Lumiou 950 sa telefón výrazne rýchlejšie spároval s autom či Mi Band 2 náramkom a čo sa týka GPS tak sa nám nestalo, že by v priebehu 2-5 sekúnd telefón nenašiel našu polohu. Alcatelu dávame za to palec hore.
Zvuk najlepší aký sme kedy počuli z telefónu
Alcatel myslel aj na milovníkov hudby a musíme povedať, že sa mu to podarilo. Zvuk je jednoducho dokonalý a ťažko by ste našli zariadenie, ktoré by mu konkurovalo. To čo Francúzi stratili na fotoaparáte dobehli práve tu. Zariadenie ponúka totiž dvojicu 3,6 W stereo reproduktorov. Zaujímavosťou je aj ich dizajn, totiž práve ten pomáha k priestorovému zvuku, nie sú totiž ohraničené zadnou „stenou“ a tak nič nebráni šíreniu zvuku.
Ťažko opísať zvuk slovami, ale vieme vám garantovať, že ak ste doteraz nosili drobné repráčiky so sebou či už na chatu alebo na intrák, tak už nebudete musieť. Totiž zvuk z tohto zariadenia dokáže ozvučiť celú miestnosť pričom vyššia hlasitosť nejde na úkor kvality.
Výdrž batérie
Výrobca do telefónu zakomponoval akumulátor s veľkosťou 3000mAh. Či je to veľa alebo málo ťažko povedať, nám to však na celý deň nestačilo. Vždy nám chýbalo tak zhruba 10-15%. S telefónom sme aktívne boli na WiFi/dátach celý čas. Neustále sme mali zapnutú synchronizáciu ako s PC, tak aj s e-mailovými a inými službami. Využívali sme denne tak isto GPS či Bluetooth počas jazdy autom a aj sme relatívne veľa fotili. Ak smartfón využívate nie až tak aktívne ako my tak vám šťava nebude chýbať. Kľudne vydrží deň mierne náročnejšieho používateľa (prehrávanie hudby, internet, prečítanie si novín po ceste do práce a Facebook).
Záver
Za týždeň a niečo používania nás telefón niekoľkrát nadchol ako aj sklamal. Nadchlo nás jeho prvotné uchytenie do ruky a ten pocit prémiovosti, sklamali nás však prvotné problémy s nestabilitou, ktorú sme vyriešili nainštalovaním Windows 10 Mobile na novo (nestačilo spraviť len recovery cez nastavenia telefónu, ale cez Windows Device Recovery Tool). Na druhej strane, tento problém sa týkal podľa dostupných informácií len niekoľkých kusov. Z hľadiska výkonu je to dnes v podstate druhý najvýkonnejší Windows 10 Mobile smartfón, ktorý je 2x tak výkonný ako Microsoft Lumia 950 a je to o poznanie cítiť. Reakcie sú výrazne lepšie, od „behania“ po rozhraní telefónu až po chod aplikácií pri väčšej záťaží, aj vrátane ich stability. Mierne nás sklamal fotoaparát, ktorý síce ja kvalitovo veľmi vysoko, ale Lumia má stále svoje kvality. Na druhej strane po stránke reproduktorov nemá konkurenciu a to nie len na Windows platforme, ale aj na konkurenčných operačných systémoch. Otázkou teda je či ísť alebo neisť do tohto telefónu. Odpoveď je áno. Ponúka prémiový dizajn, skvelý displej, stereo, konektivitu a vlastne dominuje vo všetkých oblastiach nad Lumiou 950, teda okrem fotoaparátu, kde je stále krôčik za ňou. Ako sa mu však podarí uspieť na trhu uvidíme, totiž jeho cenovka je momentálne nastavená na úrovni 500€ a viac. Na druhej strane používateľ dostane za túto cenu kvalitné zariadenie, ktoré ponúka to najlepšie čo je dostupné na trhu s Windows zariadeniami.
PS: chystáme pre vás recenziu aj na Android verziu tohto smartfónu.
Zdroj: vlastný
Komentáre