Alarm pre blížiacu sa supernovu: Astronómovia si myslia, že poznajú kľúč, ako zachytiť, kedy sa hviezda roztrhá na kusy

Astronómovia v novej štúdii približujú proces, ktorý by ich vedel upozorniť na blížiacu sa supernovu.

Vedci objavili alarm pre blížiacu sa supernovu
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na konci života hviezda ukončí svoj život monumentálnou explóziou, ktorá sa nazýva supernova. Nastáva v momente, keď energia jadrových reakcií, tlačiaca sa smerom hore, nevládze prekonať gravitačnú silu, ktorá ťahá vonkajšie vrstvy hviezdy smerom nadol.

Výsledkom je kolaps hviezdy a následný spätný ráz reakcie vyústi v supernovu, ktorá vnútornosti hviezdy vymrští do priestoru okolo. Vedci z Liverpool John Moores University vymysleli akýsi varovný systém, ktorý ich dokáže upozorniť na to, keď sa masívna hviezda chystá explodovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za masívne hviezdy v tomto prípade považujú tie, ktorých hmotnosť leží medzi 8 až 20-násobkom hmotnosti Slnka. V posledných štádiách života sa premieňajú na červeného nadobra, teda ich vonkajšie vrstvy expandujú a priemer hviezdy sa mnohonásobne zväčší. Počas tohto posledného obdobia hviezda odrazu stratí svoj jas a stmavne až o stonásobok. Toto tmavnutie nastáva niekoľko mesiacov pred samotnou supernovou.

Predpokladá sa, že tmavnutie spôsobuje materiál, ktorý sa hromadí okolo hviezdy. Ten zakrýva svetlo, ktoré by sa za iných prípadov ku nám dostalo. Vedci túto teóriu potvrdili archívnymi zábermi zo starých teleskopov. Astronómom sa už niekoľkokrát podarilo zachytiť hviezdy, ktoré explodovali rok na to, ako fotografia vznikla.

Problém je, že ani na jednej fotke sa im nepodarilo tmavnutie zachytiť. Autori štúdie sa preto domnievajú, že ide o mimoriadne rýchly proces trvajúci menej ako 12 mesiacov.

„V najposlednejších fázach hviezda vylučuje materiál všade okolo seba. Táto hmota takmer úplne hviezdu zakryje, čím sa nám javí približne stokrát tmavšia ako obyčajne,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Benjamin Davies.

V priamom prenose

Davies dodáva, že deň pred supernovou by sme teoreticky hviezdu nedokázali nájsť. Astronómovia doteraz dokázali zachytiť len supernovy staré niekoľko hodín. Ak by však objavili systém, ako tieto obrovské kozmické explózie predpovedať, mohli by ich zaznamenať v reálnom čase.

„Ak by sme na hviezdu upriamili najlepšie teleskopy na svete, mohli by sme po prvýkrát v histórii vidieť hviezdu, ktorá sa pred našimi očami roztrhá na kusy,“ tvrdí Davies.

Supernovy nevznikajú len na konci života masívnych hviezd. Menšie hviezdy po sebe zanechávajú bielych trpaslíkov, mŕtve jadro hviezdy, v ktorom už neprebieha jadrová fúzia. Biele trpaslíky môžu počas svojho života naberať ďalšiu hmotu, no len do určitého bodu, ktorý sa označuje ako Chandrasekharova medza.

Táto medza značí maximálnu hmotnosť bieleho trpaslíka, pri ktorom ostáva objekt stabilný. Touto medzou sa rozumie 1,4-násobok hmotnosti Slnka. Ak biely trpaslík túto hmotnosť prekročí, tlak horných vrstiev prekoná tlak degenerovaného plynu a hviezda sa zrúti a následne exploduje. Po explózii vzniká neutrónová hviezda, po čiernych dierach najextrémnejší objekt, aký vo vesmíre existuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre