Aký typ kybernetického útoku je najčastejší? Slováci pozor, môžete sa s ním stretnúť častejšie, než si myslíte!

Niektoré druhy kybernetických útokov sú populárnejšie, než iné. Pozrite sa, aké útoky dominovali druhému kvartálu tohto roka.

hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, toppng.com

Kybernetickí zločinci sú pri svojej práci mimoriadne vynaliezaví. Na získanie prístupu do zariadenia obete majú totiž množstvo spôsobov, pričom niektoré sa využívajú častejšie a iné zas menej. Aký druh útoku sa ale v online svete vyskytuje najčastejšie a kde ho môžeme najskôr očakávať? Na tieto otázky odpovedajú analytici z webu vadesecure.com a my sa spoločne pozrieme na odpovede.

Stále populárny phishing

Phishing jednoznačne patrí na prvé miesto čo sa týka druhu útoku. Zabezpečovacie systémy firiem ale aj fyzických osôb sa totiž neustále zlepšujú a ich prelomenie je čoraz ťažšie. Útočníci si to veľmi dobre uvedomujú a preto sa zameriavajú na najslabší článok reťazca a tým je samotný používateľ. Pri phishingu sa útočník snaží obeť oklamať tak, aby klikla na podvodný odkaz a následne zaslala rôzne citlivé údaje, ktoré útočníkovi pomôžu získať prístup do systému, prípadne mu pomôžu obeti uškodiť iným spôsobom.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Pre phishing sa najviac využíva e-mailová komunikácia, v ktorej sa vie útočník dokonale zamaskovať za veľkú firmu, čím vie svoju obeť presvedčiť ku kliknutiu na podvodný odkaz. Počet týchto podvodných e-mailov za tento rok iba rastie, za mesiac jún ich bolo zaznamenaných až 77 miliónov.

phishing q2
Zdroj: vadesecure.com

S klikaním na podvodné odkazy sa bezpochyby spája aj šírenie malwaru, ktorý je druhým najčastejším druhom útoku. Aj v tomto prípade čísla oproti minulým mesiacom rástli (za mesiac jún bolo takýchto útokov 28,9 milióna), no najviac prípadov bolo zaznamenaných v marci a to až 32,9 milióna.

malware q2
Zdroj: vadesecure.com

Netreba zabúdať mimochodom ani na SMISHING, čo je technika šírenia podvodných správ prostredníctvom SMS. Táto technika sa vyznačuje tým, že s ňou používateľ interaguje v oveľa väčšej miere, ako je tomu v prípade e-mailovej komunikácie.

Za ktoré firmy sa podvodníci vydávajú?

Pri presviedčaní obete je dôležité, aby samotný e-mail vyzeral profesionálne. Takéto správy dostávame najčastejšie od veľkých firiem ako Meta či Google, ktoré si dávajú záležať sa dobrom vystupovaní. No a trend vydávania sa za najväčšie firmy bol potvrdený aj v údajoch za druhý kvartál tohto roka. Ten s prehľadom vyhrala Meta so svojou sociálnou sieťou Facebook. V TOP 10 sa ocitol aj WhatsApp, ktorý patrí pod Meta. Na druhom mieste sa ocitla pre Európanov pomerne neznáma firma Au, ktorá ale v Japonsku patrí medzi popredné telekomunikačné firmy. V zozname nájdeme aj Microsoft, Orange, PayPal či Google.

e-mail scam firmy
Zdroj: vadesecure.com

Útočníci majú zálusk najmä na peniaze, preto nie je žiadnym prekvapením, že v odvetviach, v ktorých pôsobia firmy, za ktoré sa útočníci maskujú, vyhrávajú finančné služby. Najlepšiu trojicu dopĺňajú sociálne siete a telekomunikačné služby.

phishing a cielove destinacie odkazov
Zdroj: vadesecure.com / phishing podľa odvetvia

Čo sa týka malwarov, tak internetových používateľ straší najviac jeden konkrétny s názvom Emotet. Za posledný kvartál zaznamenal svoju najvyššiu aktivitu v mesiaci jún, kedy s ním mali problém najmä používatelia prehliadača Chrome. Podobne ako iné škodlivé programy, aj Emotet sa šíri najčastejšie prostredníctvom e-mailu, no ide o veľmi pokročilé, samostatné šírenie.

Kryptomeny stále v kurze

Trend kryptomien a NFT je stále medzi nami, na čo samozrejme reagujú aj útočníci. V poslednom kvartáli boli zaznamenané podvodné e-maily najmä v spojení s kryptopeňaženkou Trust Wallet. Podvodná správa žiadala o overenie účtu prostredníctvom e-mailu. Následná stránka, na ktorú vás podvodný odkaz dostal vyzerala veľmi vierohodne, čo len napomáha úspešnosti útoku.

trustwallet scam
Zdroj: vadesecure.com

V online svete treba byť neustále v strehu. Určite vám preto odporúčame článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako takýto podvodný e-mail alebo správu rozpoznať.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre