SpravodajstvoTechnológie

Aký je rozdiel medzi 7nm mobilným procesorom a 14nm procesorom? Alebo prečo ide o jeden z najdôležitejších parametrov!

Čo je to skratka „nm“, ktorá je častokrát prítomnou pri špecifikáciách mobilných procesorov?

Nie každý nový smartfón je rovnako výkonným pričom najväčší rozdiel vo výkone s výnimkou optimalizácie systému, robí najmä mobilný procesor. Jedným z najkľúčovejších parametrov, aký sa udáva pri procesre, je „nm“. Čo to vlastne je a prečo je tak dôležitým?

Čo je to „nm“?

Pri mobilných procesoroch častokrát nachádzame ako jednu z kľúčových špecifikácií pojem „nm“. Najčastejšie je vedľa neho uvedené nejaké číslo, napríklad 7, 10, 12, 14 a podobne. Najnovšie sa už však môžeme stretávať aj s označením 5nm obzvlášť v prípade nedávno predstavených vlajkových modelov smartfónov, akými sú napríklad Mate 40, prípadne iPhone 12 a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vráťme sa však späť k téme, čo to „nm“ vlastne je? Ide o skratku, ktorá znamená nanometer. Týmto pojmom sa vo všeobecnosti označuje výrobný proces. Procesory sa vo všeobecnosti skladajú z tranzistorov, ktoré vykonávajú výpočty. Čím je číslo nm nižšie, tak to znamená, že na rovnakú plochu sa zmestí väčší počet tranzistorov. Moderné procesory obsahujú miliardy týchto tranzistorov. Napríklad procesor Kirin 9000, ktorý je vyrobený 5nm procesom, obsahuje viac ako 15-miliárd tranzistorov.

Čo sa deje, keď sú tranzistory usporiadané hustejšie k sebe?

Čo to znamená v praxi, ak sú tranzistory usporiadané k sebe hustejšie? Ide o skvelú otázku, na ktorej sa dajú vysvetliť výhody ako aj nevýhody. V prvom rade, keď sa veľkosť tranzistora zmenšuje, tak zmestíme ich väčší počet na rovnakú plochu. Vďaka tomu môžeme dosiahnuť vyšší procesorový výkon z rovnako veľkého procesora. Druhá výhoda, ktorá je rovnako dôležitou, je účinnosť napájania. Menšie tranzistory na svoje fungovanie vyžadujú totiž menej energie. V praxi to znamená, že dochádza k znižovaniu spotreby energie čipu. Vďaka tomu nielenže dochádza vo všeobecnosti k úspore energie, ale aj k menšiemu generovaniu teploty, čo nám napríklad umožňuje zvyšovať takt procesora. Logicky by to však malo znamenať, že batérie smartfónov vydržia dlhšie. Ono vskutku aj vydržia, je tam však jeden háčik. Výrobcovia pravidelne prinášajú nové technológie, ktoré využívajú „ušetrenú“ elektrinu na svoj chod.

Tu však treba dodať, že nemožno porovnávať frekvenciu procesorov naprieč rôznymi generáciami procesorov. Nedostali by sme totiž žiadnu výpovednú hodnotu. Frekvenciu procesora môžeme porovnávať len v rámci jednej generácie procesorov. V prípade, ak by sme chceli rôzne generácie procesorov porovnávať medzi sebou, tak to môžeme napríklad prostredníctvom hier, či rôznych porovnávacích platforiem, akou je napríklad AnTuTu, kde dostaneme porovnateľné hodnoty. Tu však treba dodať, že AnTuTu, resp. iné služby, porovnávajú výkon na dopredu preddefinovaných úlohách, ktoré sú pri každom teste bez pohľadu na procesor, rovnakými. 

Nezamieňajme si skratku nm s počtom tranzistorov

Nedovolí nám zároveň nespomenúť, že samotné číslo „nm“, resp. výrobný proces nehovorí o celkovom počte tranzistorov, ale o ich hustote usporiadania. Pre lepšiu ilustráciu vráťme sa k procesoru Kirin 9000, ktorý sme vyššie už spomínali. Ten má približne 15,3-miliardy tranzistorov, zatiaľ čo procesor A14, ktorý je rovnako vyrobený 5nm procesom, ich má približne o 30% menej.

Ak vás zaujímajú význam ďalších špecifikácií mobilných procesorov, tak vám dávame do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close